Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem

Przyzwyczailiśmy się uważać, że alergie to same problemy. Trzeba unikać uczulających nas czynników, co często nie jest łatwe — na przykład jeśli są to pyłki, a właśnie zaczyna się wiosna. Jednak najwyraźniej rzeczywiście nigdy nie ma tego złego, co na dobre nie wychodzi…

Naukowcy odkryli ciekawą zależność, która może znacznie poprawić nastrój wszystkim alergikom: są oni w pewnym zakresie chronieni przed nowotworem układu nerwowego.

Amerykańskie Towarzystwo Badań nad Rakiem zamieściło w "Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention" bardzo interesujące wyniki badań nad zależnością glejaka właśnie od występowania u pacjenta różnego rodzaju alergii.

Do testów wybrano grupę ponad 1000 pacjentów, wśród których u 419 zdiagnozowano glejaka. Obie grupy, zdrowych i chorych, przeanalizowano następnie pod kątem nadwrażliwości na rozmaite alergeny.

Wyniki pozwalają podejść do uczuleń z dużym optymizmem.

Testy wykazały jasno, że alergia jest istotnym czynnikiem zmniejszającym ryzyko wystąpienia u chorego tego specyficznego nowotworu układu nerwowego, jakim jest glejak.

Efekt ten był widoczny niezależnie od takich czynników, jak to, czy:

  • alergia została wykryta we wczesnym czy późniejszym wieku;
  • chory przyjmował lub nie leki antyhistaminowe;
  • występowała pojedyncza alergia czy na kilka czynników.

Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób przesadna reakcja układu odpornościowego zapewnia ochronę przed glejakiem — jednak niewątpliwie to robi. Badania będą kontynuowane.

źródło: Nauka w Polsce

Alergolog: Warszawa Poznań Wrocław Kraków Gdańsk

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu