Kawa działa inaczej na mężczyzn i na kobiety

Zdjęcie kawy / Shutterstock

Kawa jest jedną z najbardziej popularnych używek świata. Pijemy ją praktycznie codziennie — kiedy chcemy się rozbudzić, skupić na jakimś zadaniu, gdy jesteśmy poddenerwowani i zestresowani. Jak się jednak okazuje, może to nie być najlepszy pomysł…

Naukowcy udowodnili, że w stanie stresu, kofeina zawarta w kawie ma diametralnie różne działanie  w zależności od tego, czy pije ją kobieta, czy mężczyzna.

Brytyjscy badacze postanowili sprawdzić, w jaki sposób organizm człowieka już będącego w stanie poddenerwowania i stresu, zareaguje na zawarty w kawie alkaloid — majacy także działanie pobudzające. Do testów zaproszono grupę 64 osób, złożoną zarówno z kobiet, jak i z mężczyzn.

Mała czarna i testy sprawności pamięci i reakcji

Ochotników podzielono na dwuosobowe zespoły, wszystkie złożone z osób tej samej płci — a więc albo dwie panie, albo dwóch panow. Każda z par otrzymała do wykonania szereg zadań, wśród których znalazły się między innymi:

  • ćwiczenia pamięciowe
  • układanie puzzli
  • przeprowadzenie negocjacji

Wszystkim podano kawę, z tym jednak, że w połowie przypadków była to zwykła kawa z alkaloidem, w drugiej połowie zaś bezkofeinowa. Kiedy już wszyscy dostali swoją "małą czarną", naukowcy zaczęli sprawdzać, jak radzą sobie z zadaniami.

Wyniki sugerują, że panowie nie powinni raczyć się kawą

W grupie spożywającej zwykłą kawę, reakcje i pamięć pań były zdecydowanie szybsze i sprawniejsze niż u kobiet pijących kawę bez kofeiny. Odwrotnie jednak było u panów: działanie alkaloidu powodowało wyraźny spadek wyników testów pamięciowych.

Naukowcy sugerują więc, żeby na zebraniach, w których udział biorą głównie panowie — ograniczyć znacząco spożycie kawy z kofeiną.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

źródło: medigo

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych