Dzieci tyją z powodu niezdrowego trybu życia - nie z przyczyn genetycznych

Dziecięca otyłość stanowi już obecnie tak duży problem, że naukowcy z całego świata podejmują próby dokładnego ustalenia przyczyn tego zjawiska. Wskazuje się tak oczywiste czynniki, jak niezdrowy tryb życia, dieta zawierająca puste kalorie, brak ruchu fizycznego i spędzanie wielu godzin przed komputerem.

Powszechnie uważa się też jednak, że otyłość jest w pewnym stopniu przynajmniej kwestią genów — wiele otyłych dzieci ma równie pulchnych rodziców. Ta teoria okazuje się jednak błędna.

Problem otyłości dzieci jest najszerzej badany w Stanach Zjednoczonych — tam bowiem przybrał już jakiś czas temu postać istnej epidemii, i jak na razie tylko się pogłębia. Nie ma możliwości uporania się z nim, bez dogłębnego zbadania mechanizmów prowadzących do występowania nadwagi u dzieci.

Otyli rodzice, otyłe dziecko.

Od pewnego czasu funkcjonuje teoria mówiąca, że nadwaga i predyspozycje do niej są uwarunkowane genetycznie. Przekonanie to wynika faktu, iż otyłość często dotyczy całych rodzin, nie tylko maluchów. Naukowcy postanowili się więc bliżej przyjrzeć tej teorii.

Na uniwersytecie stanowym Michigan przebadano w tym celu 1003 uczniów w wieku 11–12 lat, u których porównano najpierw istotne parametry medyczne:

  • wskaźnik BMI
  • ciśnienie tętnicze
  • stężenie tłuszczów we krwi
  • poziom glukozy
  • reakcję tętna na wysiłek fizyczny

Kiedy już wiadomo było, jaki jest ogólny stan zdrowia nastolatków, zajęto się ich trybem życia. Analizowano go w odniesieniu do masy ciała — u uczniów ważących w granicach normy, z nadwagą i otyłych.

Dzieci z nadwagą źle się odżywiają — i mają mało ruchu.

Wyniki nie są w zasadzie czymś nowym: otyłe dzieci wyraźnie preferowały siedzący tryb życia od sportowych zajęć pozalekcyjnych, a w szkole wybierali wysokokaloryczne posiłki z serwowanych w stołówce.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Zależność masy ciała od diety i regularnego wysiłku fizycznego jest tak wyraźna, że naukowcy sugerują przeprowadzanie badań genetycznych tylko w przypadku dzieci ekstremalnie otyłych. U innych najprawdopodobniej sama zmiana stylu życia i sposobu odżywiania wystarczyłaby do osiągnięcia pożądanej wagi.

źródło: PAP

Pediatra: Warszawa Poznań Kraków Wrocław Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych