Test na ojcostwo dostępny już w aptekach

Mówi się, że nieważne, kto jest ojcem — ważne, kto wychowuje. Wielu panów jednak ma na ten temat najwyraźniej zupełnie inną opinię, testy sprawdzające pokrewieństwo genetyczne są coraz bardziej popularne. Zwykle ich wykonanie jest jednak dość uciążliwe, wymaga bowiem wizyty, wraz z dzieckiem, w odpowiednim ośrodku.

150 aptek działających w sieci Bootsa udostępniło właśnie znacznie łatwiejszą metodę sprawdzenia, czy tato jest tatą. Można tam kupić zestaw, pozwalający uniknąć tych męczących wizyt w klinikach.

Do tego, że w aptece bez trudu można kupić testy ciążowe, określające poziom cholesterolu, czy badające cukier — już wszyscy przywykliśmy. Testy genetyczne w aptece są jednak dużą nowością, bo dotąd trzeba było wybrać jedną z dwóch istniejących metod ich wykonywania:

  • wizyta w klinice oferującej badania genetyczne;
  • zamówienie przez internet zestawu do pobrania próbek, a następnie przesłanie ich do kliniki.

Obecnie doszła jeszcze trzecia możliwość: wybrać się do apteki.

Oczywiście, nie jest jeszcze aż tak dobrze, żeby pełen test wykonać i odczytać w domu. Dostępny w sieci Bootsa zestaw pod nazwą Assuredna pozwala jedynie na szybkie i wygodne pobranie próbek DNA. Nadal trzeba je później przesłać do laboratorium, a następnie poczekać kilka dni na wynik. W nagłych przypadkach czas oczekiwania skrócić można, za dodatkową opłatą, do 24 godzin.

Zgoda nadal jest potrzebna.

Na wykonanie testu i przesłanie wyników w dalszym ciągu muszą wyrazić zgodę oboje rodzice — ich tożsamość sprawdza pracownik apteki przed wydaniem zestawu. Dodatkowo, badania dostępne są tylko dla osób, które ukończyły 16. rok życia.

Test nie jest szczególnie tani. Koszt zestawu Assuredna to 30 funtów, a dodatkowe 120 funtów trzeba zapłacić laboratorium za analizę genetyczną próbek.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD