Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku

Mimo gigantycznych postępów medycyny, nadal pewne choroby są niemożliwe do wyleczenia. Należą do nich także przypadłości wiążące się ze znacznym pogorszeniem bądź w ogóle utratą wzroku. Są szczególnie dotkliwe dla pacjentów, ponieważ praktycznie wyłączają ich z normalnego życia.

Od wielu już lat trwają badania, mające na celu znalezienie sposobu naprawy delikatnej, światłoczułej warstwy dna oka — siatkówki. Być może jednak w końcu się to uda, dzięki specjalnemu plastikowi.

Problem ze "sztucznym okiem", czy też innego rodzaju protezami elementów oka, polega na tym, że bardzo trudno jest połączyć sztuczne materiały z żywą, wyjątkowo delikatną tkanką. Komórki nerwowe obumierają, a jednocześnie włączają się mechanizmy obronne organizmu, doprowadzając do odrzucania wszczepu.

Dlatego, choć mamy miniaturowe kamery, nie możemy skonstruować odpowiedniego implantu.

Instytut technologiczny w Mediolanie znalazł w końcu materiał, który nie tylko nie uszkadza delikatnych komórek, ale bardzo dobrze z nimi współpracuje. Światłoczuły polimer został w trakcie testów pokryty komórkami nerwowymi — te zaś, zamiast jak dotąd obumierać, zaczęły się swobodnie rozrastać tworząc między sobą nowe połączenia.

Polimer zachował przy tym wszystkie swoje właściwości, w tym najistotniejszą dla "sztucznego oka" cechę — wrażliwość na światło. Można go nadal uczulać tylko na określone barwy światła, przez co staje się idealnym kandydatem do odtwarzania uszkodzonych fragmentów oka.

Ostatnim problemem stojącym przed naukowcami jest teraz sprawdzenie, czy uda się w ten sposób pobudzić receptory nerwowe zmysłu wzroku. Jeśli tak, to protezy oparte o tą technologię mają duże szanse w szybkim czasie wyprzeć wszelkie dotychczasowe projekty.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach