Migrena nie zagraża pamięci

Znacie określenie "głowa mi pęka"? Jeżeli kiedykolwiek mieliście prawdziwą migrenę, wiecie dobrze, że niewiele w nim przesady — tak właśnie czuje się osoba cierpiąca z powodu silnego bólu głowy. Czasami jest tak fatalnie że zastanawiamy się, czy nic nie grozi naszemu zdrowiu, nie tylko fizycznemu.

Naukowcy od dawna zastanawiają się, czy fizjologiczne konsekwencje migren mogą dawać bardziej ogólne, długotrwałe negatywne konsekwencje. Część odpowiedzi na to pytanie już znamy.

Mechanizmy powstawania bólu w migrenie nie są do końca poznane. Wiadomo jednak, że istotnym czynnikiem jest w tym przypadku zwężanie się naczyń krwionośnych w mózgu, co oczywiście powoduje zaburzenia w prawidłowym przepływie krwi. Stany takie zaś, zwłaszcza, jeśli się powtarzają, są potencjalnie niebezpieczne.

Czy jednak migrena może grozić powikłaniami w postaci np. demencji czy zaburzeń pamięci?

Przez długi czas podejrzewano, że tak właśnie jest: częste bóle głowy podnoszą znacznie ryzyko powstawania istotnych problemów dotyczących sprawności intelektualnej chorego. Ostatecznie sprawdzenia tej teorii podjął się zespół Tobiasa Kurtha z Inserm-Université Pierre et Marie Curie.

Badaniem objęto ponad 800 osób w wieku powyżej 65. roku życia. Wszystkie obserwowane były przez 10 lat, w trakcie których również:

  • wykonywano badania rezonansem magnetycznym, w celu oceny stanu naczyń krwionośnych i istoty białej mózgu;
  • poddawano uczestników testom sprawdzającym pamięć oraz sprawność intelektualną;
  • zbierano informacje na temat występowania u nich bóli głowy i migren.

Wyniki tylko częściowo potwierdziły tezę.

U osób cierpiących na powtarzające się migreny i silny ból głowy, rzeczywiście rosło ryzyko wystąpienia uszkodzeń naczyń krwionośnych w móżgu. Co jednak interesujące, w żaden sposób nie przekładało się to na sprawność intelektualną.

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Nawet uczestników cierpiących na silne, ciężkie i częste migreny, nie stwierdzono negatywnego wpływu na pamięć, zdolności poznawcze, orientację w czasie i przestrzeni, czy sprawność psychofizyczną.

źródło: Kopalnia Wiedzy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem