Odnaleziono nowy marker zawału serca

W przypadku zawału serca, będącego stanem zagrożenia życia dla człowieka, bardzo istotna jest jak najwcześniejsza diagnostyka jego stanu. Tylko ona umożliwia bowiem działanie na tyle szybkie, aby przywrócić w dużej mierze sprawność mięśnia sercowego i pozwolić na jego dalszą, skuteczną pracę.

Obecnie jako markery zawału stosowane są enzymy uwalniane do krwi już po tym, kiedy nastąpi niedokrwienie i martwica niektórych tkanek. Nowo odkryty biomarker daje szansę wcześniejszego przewidzenia problemu.

Zawał mięśnia sercowego przeważnie wynika z niedrożności tętnic wieńcowych. Zamknięcie ich światła powoduje brak dopływu krwi, a wraz z nią także tlenu, do obszaru zaopatrywanego przez dane naczynie. Miejsce to ulega więc w ciągu kilku do kilkunastu minut uszkodzeniu, a następnie nieodwracalnej już martwicy tkanek.

Im szybsza reakcja, tym mniejsze szkody.

Lekarze starają się jak najszybciej rozpoczynać leczenie, tak, aby obszar objęty zawałem był możliwie szybko zaopatrzony w krew i tlen. Dlatego tak istotne jest jak najszybsze diagnozowanie tego stanu — najlepszym wyjściem jest zaś oczywiście przewidzenie problemu wcześniej, niż on wystąpi.

W amerykańskim University of Connecticut zespół dr Bruce'a Lianga przeanalizował 27 przypadków pacjentów, u których stwierdzono klasyczny zawał serca — z uniesieniem odcinka ST. Wszyscy chorzy trafili do kliniki w latach 2007–2010, poddani też zostali bardzo szczegółowym badaniom.

Odkryto nowy marker zawału.

Okazało się, że jeden z typów procesu śmierci komórek, apoptoza, może stanowić przyczynę uszkodzenia mięśnia sercowego. U pacjentów stwierdzono bowiem podniesione wartości podjednostki 17 kaspazy-3, co wskazuje, że istnieje możliwość wczesnego przewidywania wystąpienia zawału serca — i oczywiście znacznie skuteczniejszego przeciwdziałania jego skutkom.

źródło: biomarkercommons.org

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc