Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka

Wszyscy wiemy oczywiście, że kontakt nowo narodzonego dziecka z matką jest bardzo istotny dla obojga z nich. Okazuje się jednak, że to właśnie dotyk mamy może w wielu przypadkach przesądzić o tym, czy zbyt wcześnie urodzone niemowlę będzie miało szansę na przeżycie.

Naukowcy apelują wręcz o to, aby nie utrudniać mamom wcześniaków kontaktu z dzieckiem. Powinien on być jak najbliższy, zwiększa bowiem znacznie przeżywalność i przyspiesza rozwój maluszka.

Dotyk matki może w znacznym stopniu wspomagać prawidłowy rozwój wcześniaków. Obserwacje wykazały, że jeśli maluch ma szansę przebywać z mamą, nie tylko wzmacnia się więź emocjonalna, ale dziecko mniej też płacze, łatwiej zasypia — a więc wyraźnie zmniejsza się u niego poziom stresu.

Ma to oczywiste konsekwencje medyczne: kiedy jesteśmy poddawani długotrwałemu, silnemu stresowi, nasza odporność szybko spada, a funkcjonowanie organizmu zostaje zaburzone.

Prawdopodobnie na tym właśnie polega zbawienny wpływ tak zwanego "kangurowania".

Nazwa pochodzi od torbaczy, u których młode po narodzinach w fazie embrionalnej, przez długi czas przebywa w bardzo bliskim kontakcie z samicą, rozwijając się dalej już poza macicą.

Podobnie działa to w przypadku ludzkich dzieci. Wcześniak przytulony przez mamę skóra do skóry słyszy ponownie znajome bicie serca, głos, odczuwa więc spokój i może przez jakiś czas odetchnąć od obcych dźwięków i dotyków, jakich doświadcza na oddziale intensywnej terapii noworodka.

Lekarze sugerują, że w przypadku wcześnie urodzonych dzieci, rodzice nie mogą więc być izolowani od maluszka. Przeciwnie — powinni stać się wręcz częścią zespołu, który się nim opiekuje.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca