Uwaga na dzielenie tabletek!

Przeważnie lekarz zapisuje lek w takich dawkach, że bez problemu łykamy po prostu jedną lub więcej tabletek. Często jednak zdarza się, że ten sam farmaceutyk występuje także w wersji z większą na przykład dwukrotnie dawką — wtedy, z oszczędności, część osób dzieli sobie tabletki na pół.

Specjaliści ostrzegają jednak: w niektórych przypadkach może to być niebezpieczne. Nie jesteśmy bowiem praktycznie w stanie uzyskać z jednej tabletki dwóch takich samych dawek leku…

Naukowcy z belgijskiego uniwersytetu w Gandawie przeprowadzili eksperyment, mający za zadanie ocenić, na ile dokładne są dawki leków podawane z przecinanych na dwie lub cztery części tabletek. Ochotnikom — byli to: student farmacji, badacz, profesor, pracownik administracyjny i laborant - dano po 8. różnego rodzaju tabletek:

  • 3. z nich nie miały żadnej linii podziału,
  • 3. miały tylko jedną linię,
  • 2. pozostałe natomiast posiadały dwie linie podziału.

Wszyscy ochotnicy dostali nóż, nożyczki, oraz specjalną gilotynę do dzielenia tabletek. Ich zadaniem było oczywiście "złamanie" posiadanych środków na odpowiednią liczbę takich samych części.

Wyniki nie były zaskakujące, ale wskazują jasno, że nawet posiadanie odpowiedniego narzędzia oraz doświadczenia, nie gwarantuje uzyskania żądanej dawki środka leczniczego:

  • przy najbardziej dokładnym narzędziu, gilotynce, różnica wagi między poszczególnymi fragmentami była wyższa niż 8%,
  • 31% uzyskanych kawałków różniło się między sobą aż 15% wagi,
  • w przypadku 14% natomiast, różnica ta wynosiła aż 25%.

Jak więc widać, bardzo trudno jest, stosując metodę dzielenia tabletek, uzyskać za każdym razem taką samą dawkę leku. Jest to niebezpieczne zwłaszcza w przypadku środków silnych, w których dawka lecznicza nie jest dużo mniejsza, niż dawka toksyczna. Łatwo może wówczas dojść do przedawkowania.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Jeśli więc nie jest to konieczne, dzielenia tabletek lepiej jest unikać, wybierając bardziej dostosowaną do naszych potrzeb wersję gramaturową leku.

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci