Koniec problemów z łysieniem...?

Problem z pojawiającą się, a potem rosnącą łysinką, dotyczy zazwyczaj panów. O tym, jak duży ten problem jest, może świadczyć mnogość ofert cudownych środków "na porost włosów", kuracji, a także zabiegów kosmetycznych i plastycznych, mających na celu odbudowanie bujnej czupryny.

Żadne z nich niestety nie są tak skuteczne, jak chcieliby tego panowie. Dotąd bowiem nie był nawet znany mechanizm, prowadzący do utraty włosów. Czy teraz się to zmieni…?

Zespół dr George'a Cotsarelisa z University of Pennsylvania zajął się właśnie, zamiast metodami przeciwdziałania — samymi przyczynami łysienia, procesami, zachodzącymi już na poziomie komórkowym. W badaniach wykorzystano próbki skóry głowy, pobrane od mężczyznzgłaszających się do klinik w celu wykonania przeszczepu włosów.

Był to drugi etap badań. W pierwszym, prowadzonym w roku 2007, zespół odkrył ciekawe zjawisko. Kiedy u dorosłych myszy aktywowano geny biorące udział w rozwoju organizmu w okresie embrionalnym, można było nieco "cofnąć czas" i doprowadzić do powstawania nowych mieszków włosowych. Sądzono więc, że może chodzić o liczbę komórek macierzystych w mieszkach.

Tym razem analiza zebranych próbek wykazała, że liczba ta jest podobna zarówno w obszarze łysiejącym, jak i tam, gdzie włosy nadal normalnie rosną.

Zaobserwowano jednak, że w skórze objętej łysieniem, mimo występowania komórek macierzystych, brakowało już komórek progenitorowych — mających zdolność różnicowania się do określonego typu komórek. Najwyraźniej więc, tam, gdzie włosy przestawały rosnąć, coś blokowało proces aktywacji komórek macierzystych i ich przekształcania się do progenitorowych.

Eksperymenty prowadzone na myszach pozwoliły ustalić, że wstrzyknięcie do organizmu komórek progenitorowych pozwala na tworzenie się nowych mieszków włosowych, a więc w pełni naturalną regenerację skóry i rośnięcie nowych, silnych włosów.

Teraz trwają prace nad ustaleniem, jaką substancję można byłoby stosować powierzchniowo, aby aktywować komórki macierzyste — i stworzyć rzeczywiście działający "szampon przeciwko łysieniu".

źródło: Kopalnia Wiedzy

Dermatolog: Warszawa Gdańsk Wrocław Poznań Kraków

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka