Badanie oddechu umożliwi diagnozę

Poszukiwania coraz mniej inwazyjnych metod diagnostycznych trwają w zasadzie od samego początku medycyny. Są one ważne nie tylko dla komfortu pacjenta, który dzięki ich istnieniu nie boi się poddać badaniom — ale także dla samej wiarygodności diagnozy, nie zaburzanej w tym wypadku skutkami ubocznymi.

Niedługo być może doczekamy się możliwości wykrywania chorób w… oddechu pacjenta. Dotychczas na przeszkodzie stała technologia, ta jednak zrobiła duże postępy.

Carlos Martinez z Purdue University wyjaśnia, że prace nad urządzeniami pozwalającymi analizować oddech chorego i wykrywać w wydychanym powietrzu biomarkery, trwają już od ponad 30. lat. Brakowało jednak cały czas materiałów, potrzebnych do zbudowania urządzeń wykrywających bardzo małe stężenia szukanych subtancji w czasie rzeczywistym.

Dzięki opracowanym przez zespoły z Purdue University oraz Narodowego Instytutu Standardów i Technologii materiałom, można wykryć ilości biomarkerów liczone w częściach na milion, a nawet na miliard - czułość jest ponad 100-krotnie wyższa, niż dotąd testowanych materiałów.

Biomarkery wykrywane są dzięki różnicom w przewodnictwie elektrycznym gazów. Wydychane powietrze trafia do układów scalonych, przechodzi przez specjalne kanały diagnostyczne i poddawana jest komputerowej analizie.

W taki sposób podczas testów stwierdzono obecność acetonu, będącego biomarkerem dla cukrzycy.

Sami naukowcy są jednak zdania, że analizatory oparte na polimerach pokrytych nanocząsteczkami tlenków metali trafią do gabinetów diagnostycznych nie wcześniej niż za 10. lat. Jest to jednak niewątpliwie obiecujący kierunek badań nad stworzeniem skutecznej, a przy tym zupełnie nieinwazyjnej metody badania.

źródło: Medigo.pl

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku