400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse

Nowy Rok zaczniemy optymistycznym akcentem: zdaniem specjalistów, w ciągu ostatnich dwóch dekad znacznie wzrosły szanse malutkich, 400-gramowych wcześniaków, na przeżycie poza organizmem matki. Teoretycznie są one jeszcze zbyt mało rozwinięte, ale nauka potrafi coraz skuteczniej im pomagać.

Najbardziej znanym przykładem jest przypadek dziewczynki urodzonej w uniwersyteckim szpitalu, która przeżyła ważąc po opuszczeniu łona matki jedynie 359 gramów.

Naukowcy z Uniwersytetu Iowa, którymi kierował dr Edward Bell, stworzyli rejestr najmniejszych urodzonych żywo dzieci. Objął on do tej pory 110 maluszków, narodzonych w latach 1936 — 2010. Wszystkie przyszły na świat pomiędzy 22. a 34. tygodniem ciąży i ważyły od 260 do 397 gramów.

Jak wskazały analizy, abolutna większość tych dzieci, którym udało się przeżyć — urodziła się w Stanach Zjednoczonych po 1990 roku. I z każdym następnym rokiem ich liczba stawała się coraz większa.

Prawdopodobnie sekret tkwi w tym, że dzieci były wyjątkowo małe jak na swój wiek ciążowy, ale jednocześnie dobrze rozwinięte. 400 gram płód ludzki osiąga około 19. tygodnia swojego rozwoju - tutaj analizowano narodziny po 22. tygodniu, co oznacza, że maluszki wolniej przybierały na wadze.

Ciekawe jest również to, że trzy czwarte wszystkich dzieci, którym udało się przeżyć, w tym dziesięcioro najmniejszych, były płci żeńskiej. Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z funkcjonowaniem układu hormonalnego i jego wpływem na rozwój płuc oraz innych organów wewnętrznych. Wiadomo, że kobiety dojrzewają szybciej od mężczyzn — możliwe, że podobnie jest także z rozwojem w łonie matki.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek!