Placebo - jak to właściwie działa?

Ilustracja / Shutterstock

Bardzo często zdarza się, że pisząc o nowych, testowanych dopiero lekach — używamy określenia "placebo". Dostaje je tak zwana grupa kontrolna, w celu sprawdzenia, czy skuteczność nowego medykamentu jest wyższa czy porównywalna z tym środkiem.

Czym jednak jest, a przede wszystkim jak działa, placebo? I dlaczego badacze oraz lekarze tak chętnie stosują tego rodzaju porównania…?

Placebo, czyli obojętne leczniczo środki, nie mające w swoim składzie substancji wpływających na zdrowie pacjenta, stosuje się nie tylko w badaniach naukowych. Czasami przepisywane jest także osobom, u których istniejące choroby nie mają podłoża fizycznego a psychiczne, a także dla wzmocnienia efektu terapeutycznego.

Dotąd uważano, że lecznicze właściwości placebo zawdzięcza sugestii oraz przekonaniu pacjenta o tym, że otrzymuje nowoczesny i skuteczny lek. Efekt jednego z eksperymentów sprawił jednak, że teorię tą należy ponownie rozważyć.

Zbadania rzeczywistego wpływu placebo na pacjenta podjął się zespół naukowców z Harvard Medical School's Osher Research Center oraz Beth Israel Deaconess Medical Center. Do testów wyznaczono grupę 80 chorych cierpiących na zespół jelita drażliwego — przypadłość, której przyczyny nie są jeszcze do końca znane.

Badanych podzielono na dwie grupy:

  • grupa kontrolna nie otrzymywała żadnych leków;
  • grupa badana natomiast dostawała przez cały czas placebo — z tym jednak, że wszyscy doskonale o tym wiedzieli: pojemniki z lekami podpisano jako "placebo", a pacjentów poinformowano wprost, że przyjmowane pigułki składają się z samego cukru i nie mają żadnego działania leczniczego.

Wynik testu zaprzeczył dotychczasowym przekonaniom na temat działania placebo: w grupie kontrolnej poprawa stanu zdrowia nastąpiła u 35% osób, w grupie przyjmującej cukrowe pigułki natomiast zanotowano ją aż u 59% pacjentów.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Oznacza to, że placebo było niemal tak samo skuteczne, jak najlepsze obecnie leki na zespół drażliwego jelita.

Naukowcy planują powtórzyć eksperyment na większej próbie pacjentów. Jeżeli wyniki się potwierdzą, oznaczać to będzie, że lecznicze działanie placebo nie wynika z samej tylko sugestii.

źródło: Science Daily

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci