Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka

Wiemy już od dawna, że więź między dzieckiem i matką pozwala noworodkowi szybciej i sprawniej się rozwijać. Dotyczy to w dużej mierze także nauki języka, którym maluch będzie się później posługiwał na co dzień. Okazuje się jednak, że w tym zakresie nadal związku matka-dziecko nie docenialiśmy.

Najnowsze badania wskazują, że choć głosy obcych ludzi pozwalają maluchowi już zaraz po urodzeniu rozpoznawać dźwięki — to jednak właśnie głos matki aktywuje proces uczenia się języka.

Naukowcy z University of Montreal i Sainte-Justine University Hospital Research Centre postanowili sprawdzić dokładnie, jak młody i niebywale chłonny mózg dziecka reaguje na otoczenie i pozwala maluszkowi odnaleźć w nim własne miejsce. Badanie było oczywiście zupełnie nieinwazyjne i nieszkodliwe dla noworodków.

16 śpiącym dzieciom umieszczono delikatnie na główkach elektrody, rejestrujące czynność mózgu. Następnie poprosili ich matki o wyraźne wypowiedzenie przy maluchach głoski "A". To samo robiły następnie opiekujące się noworodkami pielęgniarki.

Zapis ujawnił bardzo istotną informację:

  • kiedy głoskę "A" wypowiadała mama maluszka, uaktywniała się lewa półkula mózgu i ośrodek przetwarzania języka oraz zdolności motorycznych;
  • w odpowiedzi na głoskę wypowiedzianą przez pielęgniarkę, aktywowała się natomiast prawa półkula, związana z rozpoznawaniem głosu.

Oznacza to, że właśnie głos matki jest tym czynnikiem, który inicjuje powstawanie zdolności językowych i rozwój mowy.

Najprawdopodobniej ma to związek z dźwiękami, które maluchy słyszą będąc jeszcze w łonie matki — to właśnie tam bowiem rozpoczyna się proces inicjacji dziecka ze światem zewnętrznym.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...?