Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony

Poprawia czujność, łagodzi lęki — a przy tym wzmacnia naszą zdolność zapamiętywania i utrwalania wspomnień, zarówno tych dotyczących zwykłych przedmiotów, jak i przykrych wydarzeń. Nowo odkryta cząstka o nazwie NPS może okazać się bardzo pomocana w leczeniu demencji i zaburzeń poznawczych.

Odkryli ją naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine oraz z Uniwersytetu w Munster w Niemczech. Wstępne badania przeprowadzono z udziałem myszy laboratoryjnych.

Mała cząsteczka o nazwie neuropeptyd S okazała się być skutecznym wzmacniaczem pamięci u tych małych gryzoni. U myszy zbadano zdolność do zapamiętywania niemiłych zdarzeń, ale również nowych obiektów.

Grupa zwierząt, którym tuż po zakończeniu testu lub później podawano NPS, pamiętały przykrą sytuację dłużej i silniej. Co ciekawe jednak, cząstka ta podobnie działała w przypadku poznawania nowych przedmiotów — te także zostały przez myszy lepiej zapamiętane.

Wyraźnie więc NPS sprawia, że gryzonie mają zwiększoną czujność, a przy tym lepiej i szybciej się uczą.

Podobnego efektu nie zanotowano w grupie myszy, którym NPS zaaplkowano jeszcze przed rozpoczęciem testu. Gryzonie, które w skutek modyfikacji genetycznej nie produkowały receptora dla NPS (tj. cząsteczki, za pomocą której NPS wywiera swój wpływ na mózg) - miały znacznie gorsze zdolności pamięciowe.

Naukowcy podejrzewają, że ma to związek z ewolucyjnymi mechanizmami adaptacji. Zwierzęta mają dzięki NPS obniżony poziom lęku, a jednocześnie są przygotowane do szybszego uczenia się otaczającego je świata.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka