Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera

Choroba Alzheimera jest obecnie wykrywana właściwie dopiero wtedy, gdy zaczyna dawać objawy. Można sprawdzić badaniem genetycznym, czy posiadamy predyspozycje — jednak realna diagnoza jest stawiana wówczas, gdy widać już zdecydowanie, że coś jest nie tak.

Amerykańscy neurolodzy pracują jednak właśnie nad stworzeniem testu, dzięki któremu da się wykryć chorobę Alzheimera na jej bardzo wczesnym etapie.

Eksperyment naukowców z Uniwersytetu w St. Louis daje szansę na to, aby chorobę wykrywać znacznie szybciej, niż pojawiać się zaczną jej widoczne objawy.

Zespół dr. Randalla Batemana przeanalizował płyn mózgowo-rdzeniowy 12 pacjentów z chorobą Alzhemera, oraz 12 zdrowych osób. Wyniki sprawdzano pod kątem obecności beta-amyloidu — produkcji tego białka oraz jego usuwania z płynu.

Dlaczego właśnie to białko kontrolowano?

Od pewnego czasu już wiadomo, że u chorych obserwuje się odkładające się złogi beta-amyloidu. Prawdopodobnie to one właśnie prowadzą do uszkodzenia komórek mózgu, i w rezultacie do objawów otępienia powodowanych niszczeniem kory mózgowej.

Dotąd sądzono jednak, że problem wynika z nadprodukcji tego białka. Jak się okazuje, jest inaczej.

Testy płynu mózgowo-rdzeniowego, przeprowadzane co godzinę przez półtora dnia, dowiodły, że problem polega na wolniejszym o jedną trzecią usuwaniu złogów z mózgu. Stąd ich dłuższe zaleganie i uszkodzenia, do których prowadzi spowolnione "oczyszczanie" mózgu.

Być może teraz, kiedy znamy już mechanizm rozwoju choroby Alzheimera, uda się opracować skuteczny test, wykrywający bardzo wcześnie zaburzenia procesu oczyszczania mózgu. Następnym celem naukowców będzie teraz wyjaśnienie, co powoduje to upośledzenie usuwania złogów.

źródło: rp.pl

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony