Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera

Coraz częściej — a w cywilizowanych krajach praktycznie zawsze — uprawy roślin jadalnych i ozdobnych wiążą się ze stosowaniem sporych ilości chemii. Naukowcy postanowili więc dokładnie sprawdzić, w jaki sposób korzystanie z takich środków wpływa na nasze zdrowie.

Dotąd wiadomo było oczywiście, że osoby pracujące z pestycydami narażone są na zatrucia i powikłania. Teraz znany jest też związek pestycydów z… chorobą Alzheimera.

Naukowcy z francuskiego Instytutu Zdrowia Publicznego na łamach pisma "Occupational and Environmental Medicine" opublikowali wyniki badań, które prowadzono z udziałem pracowników winnic. Uprawy regularnie spryskiwane są pestycydami, przez co pracujący tam ludzie mają z nimi stały, długotrwały kontakt.

Testy przeprowadzono w słynnych winnicach w Bordeaux, z udziałem 614 pracowników, którzy w 1997 i 1998 roku wypełnili testy neurologiczne służące do wczesnej diagnozy choroby Alzheimera. W kolejnych latach osoby te miały styczność z różnymi dawkami pestycydów, a ekspozycja na nie trwała co najmniej 20 lat.

Testy neurologiczne przeprowadzono ponownie 4 — 5 lat później.

Stwierdzono, że pracownicy wystawieni na szczególnie wysokie dawki pestycydów, wykazywali szybki spadek zdolności poznawczych i pamięciowych, a także językowych i związanych z czasem reakcji. Było to zauważalne zwłaszcza u ludzi stosunkowo młodych jak na chorobę Alzheimera — mających 50, a często i mniej lat.

Badani mający częsty kontakt z pestycydami aż dwukrotnie częściej osiągali złe wyniki w testach. Ostatecznie naukowcy ustalili, że osoby wystawione na działanie tych środków chemicznych są aż pięciokrotnie bardziej narażeni na chorobę Alzheimera lub inny typ demencji.

Dokładną ocenę tego ryzyka naukowcy przeprowadzą w latach 2012 i 2013 — czyli po upływie 12 lat od pierwszych badań. Uczestnicy będą wówczas w wieku około 65 lat, czyli w okresie życia, kiedy oznaki choroby Alzheimera stają się widoczne.

źródło: rp.pl

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse