1 grudnia - Światowy Dzień AIDS

Zdjęcie autorstwa Sham Hardy / CC BY

Już od 22. lat pierwszy dzień grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. W wielu krajach organizowane są z tej okazji społeczne kampanie, konferencje, akcje edukacyjne poruszające temat profilaktyki AIDS. Tak też jest i w tym roku: Warszawa zaprasza dzisiaj na cykl spotkań, w sobotę zaś na koncert charytatywny.

Wszystko to organizowane jest, aby uświadomic ludziom jakie zagrożenie niesie ze soba wirus HIV oraz co można zrobić, żeby się przed nim ustrzec.

Szacunkowe dane epidemiologiczne w Polsce wskazują, że liczba osób zakażonych HIV jest co najmniej dwa razy wyższa od liczby potwierdzonych i wykrytych zakażeń HIV. AIDS nie jest już więc jak widać chorobą tylko biednej Afryki czy specyficzną dla homoseksualistów.

Dotknięci są nią także młodzi, wykształceni ludzie, z którymi być może mamy codziennie kontakt nawet o tym nie wiedząc.

Często niestety oni sami też nie wiedzą. Polska, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ma obecnie najwyższy, ponad 50-procentowy odsetek osób nieświadomych swego zakażenia. Dlatego przy okazji obchodów Światowego Dnia AIDS, eksperci zachęcają do zrobienia testów na obecność wirusa HIV wszystkie osoby, które miały w przeszłości ryzykowne zachowania.

Warszawski program obchodów:

Niedziela, 21:00 — charytatywny koncert z udziałem Moniki Jarosińskiej, Marcina Mrozińskiego i Zespołu Not in Paris
Klub "Rasko", ul. Burakowska 12; wstęp bezpłatny.

Sobota, 04.12.2010 — koncert charytatywny "Królowe kontra HIV" z udziałem Żakliny, Darumy, Pussy Cat; klub "Galeria", Plac Mirowski 1 (wejście do Hali Mirowskiej); bilet wstępu: 10 zł.

źródło: Nauka w Polsce; Pozytywni w Tęczy

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV