Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć!

Nocne moczenie się — czyli bezwiedne oddawanie moczu podczas snu - dotyczy nawet kilkunastu procent dzieci w młodszym wieku szkolnym. Przeważnie przyjmuje się, że spowodowane jest to ich stanem psychicznym, problemami z rówieśnikami czy sytuacją rodzinną.

Rodzice czekają więc do spontanicznego "wyleczenia" i nie udają się z tym problemem do lekarza. Tymczasem, jak wskazują najnowsze badania — w absolutnej większości przypadków, problem jest fizjologiczny.

Terminem "moczenie nocne" określa się mimowolne oddawanie moczu w nocy przez dziecko, które opanowało już wypróżnianie się do toalety i ukończyło 5. rok życia. Problem ten dotyczy ok. 50 mln dzieci na świecie, w tym:

  • 16% dzieci w wieku lat 6;
  • 11% dzieci 7-letnich;
  • 3% nastolatków.

Często moczenie nocne rzeczywiście ustępuje samoistnie z wiekiem, nie oznacza to jednak — zdaniem nefrologów dziecięcych — że nie należy się nim przejmować. Choć zazwyczaj przyczyn upatruje się w stanach psychicznych i sytuacji społecznej dziecka, to z najnowszych badań wynika, że odgrywa to rolę tylko w 5% przypadków.

Pozostałe mają naturę fizjologiczną. Wśród powodów specjaliści wymieniają między innymi:

  • Zaparcia - powodujące także inne kłopoty z układem pokarmowym i zdrowiem dziecka.
  • Zbyt niską produkcję hormonu o nazwie wazopresyna - który hamuje produkcję moczu w nocy.
  • Poważne wady rozwojowe układu moczowo-płciowego - czasami wymagające interwencji chirurgicznej.

Powikłania nieleczonego moczenia nocnego mogą okazać się poważne. Nieleczone — może w ostateczności doprowadzić do zaburzeń w pracy nerek, do ich niewydolności i konieczności dializ.

Nawet jednak, jeżeli powikłań fizycznych uda się uniknąć, zawsze pozostaje problem społeczny. Moczące się w nocy dzieci wstydzą się swojej dolegliwości — więc nie wyjeżdżają na obozy, kolonie, nie nocują u rówieśników. Zostają przez to wykluczone w pewien sposób z grupy, co nie pozostaje bez wpływu na ich rozwój emocjonalny i społeczny.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

źródło: Nauka w Polsce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa?