Genetyczne uwarunkowania terminu pierwszej miesiączki
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Nastolatki pierwszą miesiączkę dostają w bardzo różnym wieku. Niektóre dziewczynki jeszcze przed 12. rokiem życia, inne dopiero kilka lat później. Termin ten nie jest bez znaczenia dla ich późniejszego życia — udowodnione zostało, że ma spory wpływ na ryzyko powstawania niektórych nowotworów.
Naukowcom udało się odnaleźć regiony naszego genomu, które odpowiadają bezpośrednio i pośrednio za długość okresu miesiączkowania w życiu kobiety.
W opublikowanej na łamach "Nature Genetics" pracy, brytyjscy i amerykańscy badacze opisali 30 wariantów genów związanych z rozpoczęciem pierwszej miesiączki. Zebrane dane wskazują jasno, że wiek, w którym pierwszy raz występuje u dziewczynki okres, jest dokładnie zapisany w naszym genomie.
Badania przeprowadzał Ken Ong z MRC Epidemiology Unit w Cambridge współpracując z naukowcami z Boston University, deCode genetics w Islandii i Peninsula College of Medicine and Dentistry St Luke's Campus w Exeter.
Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Skoncentrowano się na wynikach badań genomu 102 533 kobiet w różnym wieku — każdej wykonano 32 badania i analizowano je pod kątem wieku, w jakim wystąpiła u uczestniczek testów pierwsza miesiączka.
Jak się okazało, w ustalaniu tego terminu bierze udział wiele różnych regionów DNA — między innymi:
- 4 regiony związane z indeksem masy ciała (BMI)
- 3 biorące udział w utrzymaniu równowagi energetycznej organizmu
- 3 wpływające bezpośrednio na układ hormonalny
- inne, pełniące różne funkcje w organizmie
Łącznie stwierdzono, że wiek wystąpienia pierwszej miesiączki określany jest przez ponad 30 różnych regionów genomu.
Jest to o tyle istotne odkrycie, że określany przez te geny wiek ma wpływ na długość ekspozycji organizmu kobiety na estrogeny, co wiąże się z kolei z częstością występowania niektóych nowotworów - np. raka piersi.
źródło: Nauka w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze