Aktywny staruszek ma niższe ryzyko Alzheimera
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Choroba Alzheimera, podobnie jak inne zaburzenia związane z pamięcią i sprawnością intelektualną, stają się coraz większym problemem we współczesnych społeczeństwach. Naukowcy starają się więc jak najlepiej poznać ich mechanizm, tak, żeby pomóc starszym osobom jak najdłużej zachować dobrą kondcję.
Sami zainteresowani jednak również mogą sporo w tym kierunku zrobić. I to niewielkim kosztem — wystarczy, że nie zaprzestaną z wiekiem fizycznej aktywności.
Od pewnego już czasu wiadomo, że ruch fizyczny i związane z nim lepsze dotlenienie mózgu, mają zbawienny wpływ na sprawność intelektualną w starszym wieku. Dotąd jednak prowadzono w tym kierunku jedynie ogólne badania — nie sprawdzano natomiast, jaki wpływ ma aktywność na osoby z grup podwyższonego ryzyka zagrożenia Alzheimerem.
Zespół, którym kierował J. Carson Smith, wykładowca i naukowiec na amerykańskim University of Wisconsin-Milwaukee, postanowił wypełnić tą lukę.
Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?
Testy przeprowadzono na osobach w wieku od 65 do 85 lat. Część z nich stanowili ludzie z allelem apolipoproteiny E-epsilon4 (APOE-4), zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera - pozostali zaś go nie mieli. Wszystkich uczestników podzielono następnie na cztery grupy:
- grupa 1 — brak podwyższonego ryzyka, brak szczególnej aktywności fizycznej
- grupa 2 — brak podwyższonego ryzyka, zachowana aktywność fizyczna
- grupa 3 — podwyższone ryzyko, brak szczególnej aktywności fizycznej
- grupa 4 — podwyższone ryzyko, zachowana aktywność fizyczna
Biorących udział w testach poddano badaniu aktywności mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego podczas rozwiązywania przez nich testów pamięciowych. Sprawdzono w ten sposób aktywność różnych rejonów móżgu w czasie, kiedy uczestnicy używali swojej pamięci do udzielania odpowiedzi na kolejne zadania.
Efekty były dość ciekawe: zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, u osób czynnych fizycznie pobudzane były przy testach znacznie większe obszary mózgu, niż u prowadzących siedzący tryb życia.
Niespodziewanie jednak, efekt ten był o wiele silniejszy u osób z grupy podwyższonego ryzyka, niż u tych, które wyższego ryzyka nie miały.
Nie jest na razie znany pełen mechanizm takiej reakcji mózgu. Badania będą kontynuowane. Już teraz można jednak stwierdzić, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.
źródło: biomedme.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze