Aktywny staruszek ma niższe ryzyko Alzheimera

Choroba Alzheimera, podobnie jak inne zaburzenia związane z pamięcią i sprawnością intelektualną, stają się coraz większym problemem we współczesnych społeczeństwach. Naukowcy starają się więc jak najlepiej poznać ich mechanizm, tak, żeby pomóc starszym osobom jak najdłużej zachować dobrą kondcję.

Sami zainteresowani jednak również mogą sporo w tym kierunku zrobić. I to niewielkim kosztem — wystarczy, że nie zaprzestaną z wiekiem fizycznej aktywności.

Od pewnego już czasu wiadomo, że ruch fizyczny i związane z nim lepsze dotlenienie mózgu, mają zbawienny wpływ na sprawność intelektualną w starszym wieku. Dotąd jednak prowadzono w tym kierunku jedynie ogólne badania — nie sprawdzano natomiast, jaki wpływ ma aktywność na osoby z grup podwyższonego ryzyka zagrożenia Alzheimerem.

Zespół, którym kierował J. Carson Smith, wykładowca i naukowiec na amerykańskim University of Wisconsin-Milwaukee, postanowił wypełnić tą lukę.

Testy przeprowadzono na osobach w wieku od 65 do 85 lat. Część z nich stanowili ludzie z allelem apolipoproteiny E-epsilon4 (APOE-4), zwiększającym ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera - pozostali zaś go nie mieli. Wszystkich uczestników podzielono następnie na cztery grupy:

  • grupa 1 — brak podwyższonego ryzyka, brak szczególnej aktywności fizycznej
  • grupa 2 — brak podwyższonego ryzyka, zachowana aktywność fizyczna
  • grupa 3 — podwyższone ryzyko, brak szczególnej aktywności fizycznej
  • grupa 4 — podwyższone ryzyko, zachowana aktywność fizyczna

Biorących udział w testach poddano badaniu aktywności mózgu przy pomocy funkcjonalnego rezonansu magnetycznego podczas rozwiązywania przez nich testów pamięciowych. Sprawdzono w ten sposób aktywność różnych rejonów móżgu w czasie, kiedy uczestnicy używali swojej pamięci do udzielania odpowiedzi na kolejne zadania.

Efekty były dość ciekawe: zgodnie z wcześniejszymi przypuszczeniami, u osób czynnych fizycznie pobudzane były przy testach znacznie większe obszary mózgu, niż u prowadzących siedzący tryb życia.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Niespodziewanie jednak, efekt ten był o wiele silniejszy u osób z grupy podwyższonego ryzyka, niż u tych, które wyższego ryzyka nie miały.

Nie jest na razie znany pełen mechanizm takiej reakcji mózgu. Badania będą kontynuowane. Już teraz można jednak stwierdzić, że aktywność fizyczna jest bardzo ważna zwłaszcza dla osób, u których występuje podwyższone ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

źródło: biomedme.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych