Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego

Rak płuc jest obecnie kojarzony najczęściej z paleniem papierosów. I to właśnie nałóg tytoniowy zazwyczaj jest powodem, dla którego rozwija się ta choroba. Zdarza się jednak, że nowotwory płuc pojawiają się także u osób niepalących — i są wówczas uważane za tą samą jednostkę chorobową.

Zostało jednak udowodnione niedawno, że w guzach nowotworowych występujących u palaczy, pojawiają się inne zmiany w DNA, niż u osób niepalących.

Kelsie Thu, doktorantka z BC Cancer Research Center w Vancouver, postanowiła bliżej przyjrzeć się różnicom, jakie występują w nowotworach palaczy i byłych palaczy — oraz osób, które nigdy nie uległy nałogowi tytoniowemu.

Przeanalizowano dane dotyczące bilogii raka płuc:

  • 30 pacjentów, którzy nigdy nie palili
  • 53 byłych i obecnych palaczy

Okazało się, że istnieją rejony DNA zmienione w obu grupach oraz zmodyfikowane głównie w jednej z nich. Co ciekawe, więcej zmian w DNA ogółem wykryto właśnie u osób niepalących — sugerować to może ich większą niestabilność i zupełnie inny mechanizm powstawania.

Wniosek? Być może nowotwory płuc palaczy i niepalących należałoby traktować jako oddzielne jednostki chorobowe.

źródło: MyHealthNewsDaily.com

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera