Palisz? - ryzykujesz jaskrę

Wszyscy zdajemy już sobie chyba sprawę z tego, jak szkodliwe dla naszego zdrowia jest palenie tytoniu. Wiemy, że palenie papierosów powoduje przyspieszony postęp problemów z układem krwionośnym, w tym miażdżycy. Mało kto jednak nadal kojarzy to z możliwością… oślepnięcia.

Tak się jednak może stać. Specjaliści ostrzegają, że zaburzenia krążenia dotykają również naczyń znajdujących się w naszych oczach — co prowadzić może szybko do jaskry lub zaćmy.

Lekarze tłumaczą, że mechanizm powstawania tych chorób jest podobny, jak w przypadku powikłań ze strony innych narządów ciała:

  • palenie przyspiesza odkładanie blaszek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych;
  • prowadzi to do zmniejszenia przepływu krwi, a więc niedokrwienia oka i nerwu wzrokowego;
  • zaburzony jest transport tlenu do tkanek, co dodatkowo pogarsza ich funkcjonowanie;
  • z tego powodu włókna nerwowe ulegają zanikowi, prowadząc do utraty wzroku.

Zdaniem specjalistów, zbyt rzadko odwiedzamy swoich okulistów. Jaskrę można leczyć, jednak aby było to skuteczne — konieczna jest szybka diagnostyka. Pacjenci jednak zwracają się po poradę często dopiero wtedy, gdy tracą częściowo lub całkowicie widzenie w jednym z oczu.

Wówczas jednak na leczenie jest już za późno. Degeneracja nerwu jest nieodwracalna, można więc co najwyżej próbować spowolnić lub zahamować pogarszanie się wzroku w drugim oku, w którym choćby częściowo zachowane jest widzenie.

W Polsce codziennie po papierosy sięga 8,7 miliona osób. Większość z nich jest w wieku 40 — 59 lat, należą więc do grupy, w której nawet bez palenia ryzyko jaskry jest podwyższone. Wyniki badań prowadzonych przez Centrum Onkologii w Warszawie wskazują, że niemal 44% palaczy nie zamierza rozstawać się z nałogiem.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych