Będzie coraz więcej astmatyków
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu • 2 komentarze
Alergolodzy i pulmunolodzy ostrzegają: rośnie nam pokolenie astmatyków. Powód? — zbyt późne rozpoznawanie alergii, w tym alergicznych reakcji sezonowych. Zwłaszcza jesienią, wiele osób leczy się samodzielnie z kataru, kaszlu i duszności — sądząc, że to po prostu przeziębienie.
Alergie natomiast, późno rozpoznawane i nie leczone, często przekształcają się w nieco późniejszym wieku w astmę. Częstotliwość jej występowania jest już tak duża, że daje nam jedno z pierwszych miejsc na świecie.
Specjaliści ostrzegają, że liczba osób chorych na astmę rośnie w bardzo szybkim tempie. Obecnie już około 30% dzieci i nawet 50% dorosłych ma problemy alergiczne. Szacuje się, że na pełnoobjawową astmę cierpi nawet 5 milionów osób w całym kraju — a połowa z nich nawet nie jest tego świadoma.
Diagnostyka chorób alergicznych jest utrudniona. Objawy, takie jak katar, zatkany nos, kaszel, trudności z oddychaniem - występują początkowo najczęściej jesienią. Czyli wtedy, kiedy spodziewamy się przeziębienia i pojawienia się jego typowych objawów nie konsultujemy nawet z lekarzem. Często jednak nie jest to wcale efekt "przewiania", a delikatny, ale wyraźny, "wstęp" do choroby alergicznej.
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Gdyby były one wcześnie rozpoznawane, problem nie byłby tak duży. Alergie można skutecznie leczyć. Dobrze kontrolowana, nie przeszkadza w zasadzie w codziennym życiu, pracy, nawet rozrywkach.
Kiedy jednak zignorujemy pierwsze objawy alergii, może się ona przekształcić w astmę. Wtedy oczywiście również można się skutecznie leczyć, jest to już jednak stan poważniejszy, często mający wpływ na nasze funkcjonowanie.
Lekarze sugerują, żeby nie bagatelizować powracającego kataru czy kaszlu - nawet, jeśli wystąpi teraz, czyli w porze roku zdecydowanie sprzyjającej przeziębieniu. Najlepiej byłoby skonsultować się najpierw ze swoim lekarzem rodzinnym, a następnie — jeśli zajdzie taka potrzeba — z alergologiem.
źródło: Rynek Zdrowia
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze