Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi?

W czasach, kiedy coraz więcej kobiet zwleka z macierzyństwem, skupiając się na karierze — istotna staje się kwestia: kiedy będzie już za późno na dziecko? Zazwyczaj uważa się, że po 30. roku życia trzeba zacząć się spieszyć.

Z drugiej strony jednak, zdarzają się kobiety mocno po 40., które zostają pierwszy raz matkami. Od czego to zależy? Być może, jak sugerują naukowcy, od grupy krwi.

Naukowcy z Uniwersytetu Yale i Albert Einstein College of Medicine prowadzili badania dotyczące leczenia bezpłodności. Przy okazji przeprowadzanych testów, dostrzeżono pewną ciekawą korelację pomiędzy małą ilością jajeczek, a… grupą krwi.

Okazało się, że panie z grupą krwi 0 — miały chemiczne symptomy małej liczby jajeczek. Wynikało to z podwyższonego stężenia hormonu folikulotropowego, będącego wskaźnikiem szybszego wyczerpywania rezerwy jajeczek.

Jak wyjaśnia dr Edward Nejat:

Wiek kobiety pozostaje najważniejszym czynnikiem wpływającym na sukces reprodukcyjny. Podstawowy poziom FSH daje nam pojęcie o jakości i liczbie komórek jajowych.

Badań nie można na razie traktować jako wyznacznika płodności. Wszystkie badane panie leczyły się na bezpłodność, wyniki nie muszą się więc wcale przekładać na całość populacji. Testy będą więc prowadzone nadal, na szerszej próbie.

źródło: BBC, KopalniaWiedzy

Ginekolog: Kraków Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk

Zobacz również: Fantazje seksualne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji