Edukacja kluczem do zerwania z nałogiem?

Nałóg tytoniowy, mimo ponawiania kampanii ostrzegawczych i informacyjnych, nadal jest jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Specjaliści starają się szukać nowych sposobów przekonywania uzależnionych do prób podjęcia walki z nałogiem — nie przynosi to jednak oczekiwanych efektów.

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Tytoń albo Zdrowie" dała lekarzom okazję do omówienia dotychczasowych kampanii oraz planów na przyszłość.

Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie przypomniał wszystkimi wyniki niedawnych ankiet, prowadzonych wśród palaczy. Zgodnie z ich wynikami:

  • 10% palących nie wiąże tego nałogu z rakiem
  • 40% nie wie, że z papierosami wiąże się udar mózgu

Konieczna jest jak widać rzetelna edukacja, dzięki której być może uda się uświadomić osobom palącym, jak duży ma to wpływ na ich zdrowie i przyszłość.

Już 15. listopada zacznie obowiązywać nowa ustawa antynikotynowa, wprowadzająca zakaz palenia w bardzo wielu miejscach publicznych — nie tylko w szkołach czy zakładach opieki zdrowotnej, ale również w ogólnodostępnych miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci, czy na przystankach komunikacji miejskiej.

Niestety jednak, w naszym kraju nadal zakazy palenia postrzegane są jako utrudnianie życia palaczom, którzy mają przecież prawo się truć. Nie zauważa się powszechnie, że także bierni palacze często chorują tylko dlatego, że wdychają "cudzy" dym - w pracy czy właśnie w publicznych miejscach.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych