Edukacja kluczem do zerwania z nałogiem?
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Nałóg tytoniowy, mimo ponawiania kampanii ostrzegawczych i informacyjnych, nadal jest jednym z głównych powodów przedwczesnej śmierci w naszym kraju. Specjaliści starają się szukać nowych sposobów przekonywania uzależnionych do prób podjęcia walki z nałogiem — nie przynosi to jednak oczekiwanych efektów.
Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Tytoń albo Zdrowie" dała lekarzom okazję do omówienia dotychczasowych kampanii oraz planów na przyszłość.
Prof. Witold Zatoński z Centrum Onkologii w Warszawie przypomniał wszystkimi wyniki niedawnych ankiet, prowadzonych wśród palaczy. Zgodnie z ich wynikami:
- 10% palących nie wiąże tego nałogu z rakiem
- 40% nie wie, że z papierosami wiąże się udar mózgu
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Konieczna jest jak widać rzetelna edukacja, dzięki której być może uda się uświadomić osobom palącym, jak duży ma to wpływ na ich zdrowie i przyszłość.
Już 15. listopada zacznie obowiązywać nowa ustawa antynikotynowa, wprowadzająca zakaz palenia w bardzo wielu miejscach publicznych — nie tylko w szkołach czy zakładach opieki zdrowotnej, ale również w ogólnodostępnych miejscach, gdzie mogą przebywać dzieci, czy na przystankach komunikacji miejskiej.
Niestety jednak, w naszym kraju nadal zakazy palenia postrzegane są jako utrudnianie życia palaczom, którzy mają przecież prawo się truć. Nie zauważa się powszechnie, że także bierni palacze często chorują tylko dlatego, że wdychają "cudzy" dym - w pracy czy właśnie w publicznych miejscach.
źródło: Nauka w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze