Odzyskać wzrok dzięki implantowi

Scenarzyści filmów fantastyczno-naukowych już dawno wymyślili implanty, które pozwalają niewidomym odzyskiwać wzrok. Istnieje szansa, że taki — tym razem prawdziwy — implant, za kilka lat rzeczywiście wejdzie na rynek. Na razie trwają badania, już z udziałem ochotników.

Na razie wyniki eksperymentu są bardzo obiecujące. Uczestnicy, którym wszczepiono implanty do gałki ocznej, odzyskują wzrok z dnia na dzień.

Eksperymentalna terapia opracowana przez niemieckich okulistów polega na umieszczeniu pod siatkówką oka mikroczipu. Jego zadaniem jest przekształcanie docierającego do oka światła, na impulsy elektryczne - kompensuje to uszkodzenia komórek receptorowych uszkodzonych przez chorobę.

Implanty wszczepiono dotąd testowo 11. pacjentom.

Jeden z nich opowiada, że z każdym dniem po operacji jego wzrok poprawiał się, aż w końcu mógł nie tylko rozróżnić poszczególne przedmioty, ale nawet odczytać godzinę na zegarze i przeczytać swoje imię, ułożone z dużych liter. Pozostali uczestnicy eksperymentu potrafią już zlokalizować źródła światła oraz jasne przedmioty i obiekty.

Kolejne testy przeprowadzane będą z udziałem kilkudziesięciu pacjentów z różnych krajów. Wyniki są jednak na tyle obiecujące, że zdaniem specjalistów, chip może być dostępny na rynku już za 5 lat.

źródło: Rzeczpospolita

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę