Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry

Nowoczesne laboratorium Uniwersytetu Jagiellońskiego to nowa nadzieja dla osób z rozległymi poparzeniami oraz trudno gojącymi się ranami. Naukowcy będą hodują w nim komórki skóry, wykorzystywane następnie do wspomagania procesu gojenia u chorych.

Z takiej pomocy skorzystało już kilkadziesiąt osób. Zapotrzebowanie na taką terapię jest jednak znacznie większe, przed naukowcami więc stoi ważne zadanie.

Otwarta na terenie III Kampusu Uniwersyteckiego Pracownia Inżynierii Komórkowej i Tkankowej jest wspólną inicjatywą Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, oraz Małopolskiego Centrum Biotechnologii. Jak wyjaśnia dr Justyna Drukała, kierownik Pracowni:

Hodowane komórki mogą być wykorzystywane w leczeniu różnego rodzaju ran, przede wszystkim u osób po rozległych oparzeniach i u pacjentów z przewlekłymi, nie gojącymi się ranami. Proponowane przez nas metody są skuteczne i mało obciążające dla pacjenta.

Nowoczesne laboratorium wyposażone jest we wszelki sprzęt, niezbędny do prowadzenia badań i hodowania nowych komórek skóry. Na powierzchni 68 m kw. znajdują się inkubatory do hodowli komórek, wirówki, mikroskopy, a także aparaty do testów diagnostycznych.

Komórki skóry hodowane w laboratorium UJ używane są w terapii osób, u których ich własna skóra uległa zniszczeniu - w wyniku poparzeń, albo trudnych do wygojenia ran.

źródło: Rynek Zdrowia

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi