Zielona herbata nie chroni niestety przed rakiem piersi

Zielonej herbacie przypisuje się mnóstwo niemal magicznych właściwości. Ma poprawiać pamięć, korzystnie wpływać na zdrowie, opóźniać procesy starzenia — i stanowić ochronę przed nowotworami. I rzeczywiście, korzyści płynące z jej regularnego picia są olbrzymie.

Japońscy naukowcy przeprowadzili jednak analizę, z której wynika, że zielona herbata nie chroni przed rakiem piersi. Co więcej, jej picie najwyraźniej nie ma związku z występowaniem tego nowotworu.

Motoki Iwasaki z Narodowego Centrum Nowotworów w Tokio przeprowadził wraz ze swoim zespołem bardzo szeroką analizę wpływu picia zielonej herbaty na występowanie raka piersi. Inaczej niż w przypadku większości takich testów, nie korzystał podczas badania z grupy testowej i kontrolnej — analiza dotyczyła tego, czy częstotliwość raka piersi u kobiet pijących zieloną herbatę różni się w widoczny sposób od jego występowania u kobiet nie przepadających za tym napojem.

W studium uwzględniono ok. 54 000 kobiet. Za pomocą kwestionariusza, dwukrotnie zebrano od nich informacje dotyczące spożywania zielonej herbaty:

  • pierwszy raz na początku badania
  • drugi raz — po upływie 5. lat od pierwszej ankiety

Jak wyjaśnia Iwasaki:

Mimo że badania in vitro i na modelu zwierzęcym sugerowały, że zielona herbata może chronić przed rakiem piersi, wyniki ze studiów z udziałem ludzi były nierozstrzygające. Nasze zakrojone na dużą skalę podłużne badania populacyjne jako pierwsze uwzględniły tak szeroki zakres dawek – od kobiet, które piły mniej niż 1 kubek zielonej herbaty na tydzień po panie, które dziennie wypijały ich ponad 10. Nie natrafiliśmy na związek między spożyciem herbaty a ryzykiem wystąpienia nowotworu piersi.

Na częstotliwość występowania nowotworu piersi nie miał wpływu ani rodzaj herbaty, ani też ilość filiżanek wypijanych średnio każdego dnia.

źródło: Kopalnia Wiedzy, EurekAlert!

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych