Psychosomatyka w przebiegu astmy

Wiadomo, że w leczeniu astmy istotne jest właściwe i regularne zażywanie leków wziewnych, kontrola objawów, odpowiednia reakcja na zaostrzenia choroby, unikanie szkodliwych czynników. Badania wskazują jednak, że równie istotnym czynnikiem przebiegu choroby — są emocje chorego.

Obniżona kondycja psychiczna pacjentów wpływa bardzo negatywnie zarówno na jakość ich życia, jak i na skuteczność leczenia i kontrolowania astmy.

Lekarze coraz częściej stwierdzają, że astmie w zaskakująco wielu przypadkach towarzyszą zaburzenia lękowe czy depresja. Współistnienie tych zaburzeń zaobserwowano:

  • astmy ciężkiej i napadów lęku u około 70% badanych pacjentów
  • astmy ciężkiej i depresji u około 35%

Sytuacje stresowe są czynnikiem, który może zaostrzać przebieg astmy oraz powodować silniejsze ataki duszności. Okazuje się także, że czynniki psychospołeczne mogą astmę także powodować — ryzyko rośnie nawet wówczas, gdy stresuje się np. matka późniejszego astmatyka, nie zaś on sam.

Dogłębne poznanie mechanizmów psychospołecznych, które powodują i zaostrzają astmę, może okazać się przełomem w badaniach nad tą chorobą. Pomoże nie tylko osobom już chorym lepiej kontrolować chorobę i unikać jej ataków - ale być może również stanie się częścią profilaktyki dla ludzi zdrowych.

źródło: alergologiainfo.pl

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych