Bardzo ważne badanie u niemowląt - badanie słuchu
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Bardzo długo było tak, że o problemach ze słuchem u dziecka rodzice dowiadywali się dopiero, kiedy sami — zaniepokojeni np. słabymi reakcjami malca na dźwięki — udali się do lekarza pediatry. Obecnie coraz częściej badanie słuchu wykonuje się na szczęście już u noworodków.
Jest to dla nich niezmiernie ważne. Wcześnie wykryta wada może być kompensowana na tyle skutecznie, że nie zaburzy rozwoju maluszka.
Pierwszy rok życia jest dla niemowlęcia szczególnie istotny. Wtedy właśnie, pod wpływem dochodzących z zewnątrz bodźców, kształtuje się mózg dziecka - od prawidłowego ich odbioru zależy więc w dużym stopniu późniejszy rozwój psychofizyczny.
Jednym z najważniejszych bodźców jest zaś mowa rodziców i innych otaczających malucha osób. Wbrew pozorom, nie tylko pozwala mu przyzwyczaić się do oznaczających konkretne rzeczy dźwięków, ale wpływa na całokształt sprawności umysłowej dziecka. Dlatego wszelkie nieleczone zaburzenia słuchu na tym etapie — mogą skutkować późniejszymi problemami z nauką, komunikacją i przystosowaniem społecznym.
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Zbadać słuch niemowlęcia można jedną z dwóch metod:
- otoemisja akustyczna — do ucha dziecka wkłada się miniaturową sondę pomiarową, w której znajduje się głośnik emitujący dźwięk i bardzo czuły mikrofon, który odbiera otoemisję ze ślimaka
- badanie potencjałów słuchowych wywoływanych — podczas rejestrowania aktywności mózgu można stwierdzić, jak nerwy słuchowe reagują na dźwięki
Obie metody są bezpieczne dla maluszka, oraz bezbolesne. Można je więc wykonywać nawet rutynowo.
Specjaliści podkreślają, że im szybciej zdiagnozowane zostaną problemy ze słuchem, tym szybciej można zastosować odpowiednie leczenie. Jest to ważne, ponieważ — jak wskazują przeprowadzone badania — leczone dzieci, u których wcześnie stwierdzono wadę i szybko ją skompensowano, w wieku 3–5 lat są lepiej rozwinięte pod względem zdolności motorycznych, językowych, a także szybciej nawiązują kontakty społeczne.
źródło: Nauka w Polsce, Internet
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze