Nowotwory to dzieło cywilizacji...

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, co działo się z ludźmi chorymi — w starożytności? Medycyna taka, jaką znamy, jeszcze nie istniała — nawet lekkie choroby były więc często śmiertelne, co dopiero zaś tak poważne schorzenia, jak nowotwory.

Badacze z Faculty of Life Sciences University of Manchester postanowili przyjrzeć się historii raka. Wyniki analiz bardzo ich jednak zaskoczyły…

Analiza tekstów pochodzących z literatury Starożytnego Egiptu oraz wyniki profesora Michaela Zimmermana, badającego egipskie mumie, doprowadziły badaczy do bardzo interesującego wniosku: nowotwory są wytworem naszej cywilizacji. Pośród setek zbadanych mumii bowiem, ślady choroby nowotworowej odkryto tylko u jednego mężczyzny — żyjącego pomiędzy III a V wiekiem naszej ery.

Nie było też wzmianek na temat raka w literaturze egipskiej — choć starożytni Egipcjanie mieli wysoko rozwiniętą medycynę i pozostawili po sobie bardzo szczegółowe opisy różnych dolegliwości i schorzeń. Mało prawdopodobne jest, żeby pominęli nowotwory, gdyby występowały one w tamtych czasach.

Profesor Rosalie David, kierujący zespołem naukowców:

W starożytności interwencje chirurgiczne praktycznie nie były stosowane, a zatem powinniśmy znaleźć guzy nowotworowe w każdym przypadku, w którym wystąpiły. Ich nieobecność należy rozumieć w taki sposób, że w starożytności nowotwory były niezwykle rzadkie, a to oznacza, że czynniki nowotworowe występują w nowoczesnych społeczeństwach industrialnych.

Najwyraźniej więc nie jest tak, że zachorowalność na nowotwory pojawiła się jako skutek znacznego wydłużenia czasu życia. Coraz częściej przecież stwierdza się je nawet u małych dzieci — podczas gdy zgodnie z analizami, kilka tysięcy lat temu praktycznie nie występowały one nawet u osób dorosłych.

źródło: Medigo.pl

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych