Zycie społeczne w łonie matki

Często mamy noszące bliźnięta żartują sobie, że kiedy brzuch mocniej się porusza — to ich dzieci się ze sobą bawią. Naukowcy wykazali niedawno jednak, że to nie są tylko żarty: rzeczywiście, jeśli w macicy znajdują się dwa lub więcej płody, to nawiązują one między sobą relacje społeczne.

Oczywiście, tylko na takim poziomie, jaki jest możliwy na tym etapie życia. Jednak stwierdzono z pewnością, że ich ruchy nie są przypadkowe.

Naukowcy z kilku włoskich uniwersytetów, m.in. w Parmie i Turynie, postanowili sprawdzić, jak zachowują się przed narodzeniem dzieci z ciąż mnogich. Dotąd wiadomo było jedynie, że pierwsze kontakty między dziećmi zaczynają się około 11. tygodnia ciąży — nie prowadzono jednak związanych z tym badań.

Tym razem śledzono rozwój pięciu bliźniaczych ciąż i za pomocą USG 4D sprawdzano ich zachowanie na różnych etapach. Badania przeprowadzano w czasie dwóch odrębnych 20-minutowych sesji, w 14. i 18. tygodniu ciąży — tak, aby wykluczyć przypadkowość ruchów.

Stwierdzono, że u wszystkich płodów aż 30% ruchów kierowało się w stronę brata lub siostry. Oprócz tego, ruchy te były dłuższe niż inne, np. skierowane w stronę ścian macicy.

Naukowcy uważają, że zaobserwowane zjawisko świadczy o celowości ruchów dzieci oraz o tym, że mają one świadomość znajdowania się obok drugiego dziecka. Ich zachowanie zaś to pierwsze próby nawiązania kontaktu z drugim człowiekiem.

źródło: Medigo.pl

Ginekolog: Kraków Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi?