Viagra - na potencję i na... raka

Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

Niebieskie, romboidalne tabletki Viagry kojarzą nam się w zasadzie jedynie z problemami erotycznymi. Jak się okazuje, niesłusznie — mogą także, co odkryli naukowcy, uratować komuś życie. Nie tylko seksualne.

Pewne ich właściwości sprawiają, że przyjmowanie ich w trakcie chemioterapii nie tylko poprawia jej efekty, ale również znacznie ogranicza skutki uboczne, poprawiając tym samym komfort pacjenta narażonego na duży stres i dolegliwości.

Rakesh Kukreja i jego zespół z Virginia Commonwealth University badał wpływ sildenafilu (Viagry) na leczniczy efekt doksorubicyny w raku prostaty. Przyczyną podjęcia tych badań była zasada działania leku "na potencję" - sildenafil blokuje enzym PDE-5, który kontroluje przepływ krwi w penisie rozluźniając ścianki naczyń krwionośnych i pozwalając na lepszy dopływ krwi.

Podwyższony poziom enzymu PDE-5 wykryto w wielu nowotworach — między innymi raku piersi, jelita grubego, pęcherza i płuca. Z drugiej zaś storny, inny inhibitor tego enzymu, exisulinid, hamuje wzrost guza w przypadku raka jelita grubego. Związek jest więc jak widać wyraźny — stąd pomysł sprawdzenia, czy można użyć Viagry.

Testy wypadły pomyślnie: myszy, którym podawano chemię i jednocześnie sildenafil, miały znacznie mniej efektów ubocznych - takich jak wymioty, infekcje jamy ustnej i uszkodzenie mięśnia sercowego. Dodatkowo zaś, przeciwnowotworowe działanie doksorubicyny w stosunku do żywych komórek ludzkiego nowotworu przeszczepionych myszom znacznie wzrosło, sprawiając, że chemioterapia była dużo skuteczniejsza.

Badania będą kontynuowane, już teraz jednak wiadomo, że może to być początek istotnych zmian w sposobie leczenia nowotworów.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?