Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne

Depresja poporodowa to zjawisko przerażające dla młodej mamy. Kobiety wyrzucają sobie, że nie są dość dobre dla swojego dziecka, oraz że czują rzeczy, których czuć nie powinny. Winią za to wyłącznie siebie.

Tymczasem prawda może być inna: naukowcy znaleźli neurologiczne przyczyny powstawania tego związanego z porodem zaburzenia.

Depresja poporodowa dotyka nawet 20% kobiet — co piąta młoda matka doświadcza więc problemów, które są na tyle poważne, że wymagają leczenia. Kobieta dotknięta depresją czuje, że nie chce jej się żyć. Na nic nie ma siły, nic jej nie cieszy. Boi się zostać sama z dzieckiem, bo nie wierzy, że poradzi sobie z opieką nad nim. Jest rozdrażniona, ma nawracające ataki histerii — a nawet agresji.

Zwykle przypuszcza się, że zjawisko ma podłoże psychiczne. Niekoniecznie jednak musi tak być.

Zespół Mary Phillips z Uniwersytetu w Pittsburghu postanowił bliżej przyjrzeć się przyczynom powstawania depresji poporodowej. Przebadano dwie grupy kobiet, które niedawno zostały matkami:

  • 14 pań cierpiało na depresję poporodową (nie były leczone)
  • 16 mam natomiast nie miały żadnych objawów tego zaburzenia

Wszystkie kobiety poddano badaniu za pomocą rezonansu magnetycznego.

Jak stwierdzono, u matek z depresją poporodową występowała obniżona aktywność w obrębie lewej grzbietowo-przyśrodkowej kory przedczołowej. Psycholodzy są zdania, że dlatego właśnie silniejsza jest u nich reakcja na widok twarzy wyrażających niezadowolenie — np. płaczącego dziecka. Może to stanowić neurologiczne podłoże depresji poporodowej.

źródło: medigo.pl

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego