Lekki udar może... zmienić akcent

Zdjęcie autorstwa Peter Miller / CC BY

Budzisz się rano, odzywasz się do swojej rodziny — i nagle okazuje się, że mówisz z zupełnie obcym akcentem. Dziwne? Przerażające? Takie jednak właśnie doświadczenie stało się udziałem osób, u których zdiagnozowano Syndrom Obcego Akcentu.

Choć ludzie dotknięci tym syndromem nie rozwijają akcentu w pełni, to jednak dla osób postronnych rzeczywiście brzmią, jakby byli obcokrajowcami.

Syndrom Obcego Akcentu to bardzo ciekawa przypadłość, którą stwierdzono jak dotąd jedynie u kilkudziesięciu osób na całym świecie. W Wielkiej Brytanii zarejestrowano dwa interesujące przypadki:

  • Kay Russell miała serię dokuczliwych migren. Po kolejnym ataku zasnęła — kiedy zaś się przebudziła, mówiła już z francuskim akcentem.
  • Sarah Colwill również zmienił się sposób wypowiadania po wyjątkowo dotkliwych migrenach. Najsilniejszy atak skończył się wezwaniem pogotowia i pobytem w szpitalu. Sarah obudziła się rano z akcentem… chińskim.

Specyfiką Syndromu Obcego Akcentu jest to, że zmiana intonacji i sposobu mówienia pojawia się w sposób nagły. Dotknięte nim osoby nadal używają swojego ojczystego języka, brzmią jednak, jak gdyby niedawno przyjechały z zupełnie innego, obcego kraju.

Lekarze nie znają dokładnych mechanizmów powstawania tej przypadłości, podejrzewają jednak, że odpowiadają za nią niewielkie, nagłe urazy głowy lub mózgu. Może to być na przykład niewielki udar, który uszkadza niewielki obszar mózgu związany z językiem, tonacją i wymową.

źródło: BBC

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?