Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem

Zdjęcie autorstwa Mizianitka / CC BY

Nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy podczas długiego lub krótkiego wyjazdu — nie będzie nam potrzebna pomoc medyczna. W przypadkach nagłych musimy ją rzecz jasna dostać, niezależnie od posiadania odpowiednich dokumentów. Ale co zrobić, kiedy potrzebujemy po prostu recepty?

Jeśli potrzebujemy kontynuować rozpoczęte w swoim miejscu zamieszkania leczenie, najlepiej jest się zabezpieczyć jeszcze przed wyjazdem.

Kiedy szukamy pomocy lekarskiej poza swoim miejscem zamieszkania, potrzebujemy udowodnić posiadanie ubezpieczenia. Nawet wtedy jednak przychodnia czy gabinet lekarski musi sporządzić odpowiednią dokumentację, aby uzyskać od NFZ refundację kosztów leczenia "nie swojego" pacjenta.

Jedną z najczęściej kwestionowanych przez kontrolerów NFZ w takich przypadach spraw, jest wypisywanie recept pacjentom przewlekle chorym, leczącym się stale w swoim miejscu zamieszkania. Nie jest to porada udzielana w stanie nagłym, dlatego NFZ często podważa wypisywanie kolejnych recept.

Specjaliści przypominają, że obecnie przepisy pozwalają na wypisanie recepty na leki nawet na trzy miesiące. Najlepiej byłoby więc zaopatrzyć się w odpowiednie recepty jeszcze u swojego lekarza, tak, aby nie musieć korzystać z porad w innych miastach.

Oczywiście, istnieje możliwość aby kontynuować leczenie farmakologiczne zalecone wcześniej przez innego lekarza. Wóczas jednak najlepszym wyjściem byłoby przedstawienie przez pacjenta dokumentację choroby - rozpoznanie, przebieg oraz informacje o dotychczas stosowanych lekach.

Warto ją zresztą i tak zabierać na wszelkie wyjazdy, ponieważ choroby przewlekłe mogą się nagle zaostrzyć - i wtedy pomoc, udzielana rzeczywiście w trybie nagłym, będzie dużo skuteczniejsza.

źródło: Rynek Zdrowia, Internet

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze