Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty

Kiedy z powodu wypadku czy choroby nasz własny układ kostny ulega uszkodzeniu, medycyna pozwala nam odzyskać sprawność. Stosowane są wówczas różnego rodzaju implanty, które uzupełniają ubytki i umożliwiają normalne funkcjonowanie. Niestety, nie są one tak trwałe, jak nasze własne kości.

Wynalazek naukowców z Krakowa pozwoli wydłużyć ich trwałość. Udało im się bowiem wyprodukować implanty niemal dwukrotnie bardziej wytrzymałe, niż stosowane obecnie.

Profesor Jacek Rońda z krakowskiej AGH i Bogusław Rajchel z Instytutu Fizyki Jądrowej zapewniają:

Dzięki twardej powłoce uda się poprawić komfort życia pacjentów. Zmniejszymy prawdopodobieństwo wystąpienia stanów zapalnych na powierzchni wprowadzonego implantu. […] To jest kosmiczna technologia. Technologia 21 wieku. Mamy nadzieję że na wiosnę przyszłego roku nasz implant uda się wszczepić człowiekowi.

Bardzo duża jak na obecne warunki wytrzymałość implantów to zasługa najnowszych technologii. Do ich produkcji wykorzystano między innymi węgiel, platynę oraz iryd. Wykonane z nowego materiału na przykład panewki stawu biodrowego — powinny wystarczyć pacjentom nawet na 25 lat.

Choć technologia produkcji nie weszła jeszcze do użycia, są nią już zainteresowani Niemcy. Tamtejsi naukowcy od wielu lat poszukują coraz doskonalszych metod produkcji bardziej wytrzymałych implantów.

źródło: dziennik.krakow.pl

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę