Czy dbanie o kondycję naszego umsyłu - może nam zaszkodzić...?

Chyba każdy z nas stara się, żeby naturalne efekty starzenia się organizmu pojawiały się jak najpóźniej. Dotyczy to oczywiście także sprawności intelektualnej, która jest w pewnym sensie wyznacznikiem użyteczności społecznej. Trenujemy więc nie tylko mięśnie, ale także umsył.

Badacze z Chicago nie są jednak przekonani, czy rozwiązywanie łamigłówek i inne formy aktywizacji szarych komórek — nie bywają dla nas, paradoksalnie, szkodliwe.

Oczywiście, chodzi o szkodliwość w późniejszym wieku, kiedy to właśnie od trenowania umysłu zależy, jak długo zachowamy pełną sprawność. Okazuje się bowiem, że choć dzięki łamigłówkom czy ciągłemu uczeniu się możemy czuć się młodsi — to jednak ryzykujemy tym samym wystąpienie poważnych skutków choroby Alzheimera.

Dlaczego tak jest?

Trenowanie umsyłu nie zwiększa rzecz jasna ryzyka choroby. Mechanim jest nieco inny — odkryto go przeprowadzając analizę przebiegu procesu starzenia się u blisko 1200 osób w wieku co najmniej 65 lat. Badacze stwierdzili, że faktycznie: aktywność umyslowa bardzo odsuwała w czasie pojawienie się problemów z pamięcią. Kiedy jednak już one wystąpiły, pogorszenie się sprawności było szybkie i gwałtowne.

Naukowcy wyjaśniają, że kiedy trenujemy swój umysł — następuje pewnego rodzaju kompensacja zmian chorobowych, między innymi tych związanych z Alzheimerem. Aktywność umysłowa pomaga neutralizować efekty tworzenia się w mózgu złogów białkowych i w ten sposób sprawia, że pacjenci nie odczuwają objawów choroby i nie zwracają się o pomoc do lekarza.

Warto więc, oprócz dbania o kondycję swojego umysłu — korzystać również z najnowszych zdobyczy medycyny. Jeśli bedziemy regularnie wykonywać badania, być może uda się nie tylko uniknąć szybkich, ale i późniejszych efektów starzenia się organizmu.

źródło: RMF Nauka

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych