Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba

Narodziny dziecka to wyjątkowe wydarzenie w życiu każdej kobiety. Przez długi czas rodzące kobiety traktowane były w szpitalach jak osoby chore i podlegały nieustannej kontroli lekarskiej, z podawaniem leków włącznie. Obecnie na szczęście to się powoli zmienia.

Natura wyposażyła rodzącą kobietę w system wytwarzania hormonów, które pomagają jej przejść przez ten trudny moment. Nad ich działaniem może czuwać położna, praktycznie nie angażując w cały proces medycyny.

Wstępna faza porodu to szczęście, ale i stres. Ten drugi powoduje wydzielanie się adrenaliny, która z kolei hamuje oksytocynę — dlatego w tej fazie położna stara się uspokoić kobietę i sprawić, żeby nabrała zaufania do jej i swoich możliwości. Dzięki temu stres jest łagodzony, a do akcji wkracza oksytocyna.

W drugiej fazie porodu jej stężenie we krwi jest już wysokie, co powoduje częste, długie i intensywne skurcze. W sprzyjających warunkach kobieta sama intuicyjnie znajduje pozycje lub sposób poruszania się łagodzące ból — tu właśnie ważne jest, aby poród prowadzony był przez kompetentną położną, która jej to umożliwi.

Kiedy rozwarcie szyjki macicy osiąga magiczne 8 centymetrów, do krwi wydzielana jest kolejna porcja adrenaliny — konieczna do prawidłowego przebiegu tej fazy porodu. Niestety, ma to duży wpływ na samopoczucie rodzącej: zaczyna ona bardzo intensywnie odczuwać związane z tą sytuacją emocje, czasami także negatywne.

Wraz ze wzrostem stężenia adrenaliny, pojawia się też lęk. Jest to paradoksalnie dobry objaw, oznacza bowiem, że układ hormonalny działa prawidłowo i organizm kobiety jest dobrze przygotowany do tego, co za chwilę ma nastąpić. To właśnie adrenalina motywuje rodzącą do działania, poruszania się, zmian pozycji — tak, aby jak najsprawniej i najmniejszym kosztem pomóc dziecku wyjść na świat.

Zaraz po narodzinach we krwi zarówno matki, jak i maluszka, jest dużo adrenaliny oraz endorfin. Mają one za zadanie nie tylko utrzymać ich przytomność po tak wielkim wysiłku, ale również wprawić ich w dobry nastrój, dzięki czemu ten pierwszy kontakt jest tak silnym przeżyciem, praktycznie likwidującym występujący jeszcze przed chwilą silny stres i ból.

Na tym etapie również istotna jest oksytocyna, i to nie tylko wydzielana przez układ hormonalny matki. Kiedy dziecko jest już na świecie, doświadczona położna pozwala pozostać mamie, tacie i noworodkowi przez kilka chwil w ich własnym świecie uczuć. To właśnie oskytocyna w tej cudownej chwili sprawia, że między rodzicami i dzieckiem tworzy się silna więź emocjonalna, którą już zawsze będą odczuwać.

Zobacz również: Czy masturbacja może źle wpływać na potencję?

Ginekolog: Kraków Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki