Polskie kobiety żyją prawie 10 lat dłużej niż mężczyźni

Nikt z nas nie potrafi chyba być obojętny na statystyki, których autorzy próbują określać średnią dlugość życia ludzi w danym regionie świata czy kraju. Oczywiście, średnia nie oznacza, że właśnie tyle przeżyjemy — jednak jeśli jest niska, odruchowo zaczynamy się niepokoić.

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, żyjąc w Polsce nie musimy się szczególnie martwić. Statystycznie, rzecz jasna.

W Warszawie przewidywana długość życia jest najwyższa w kraju. Prawdopodobnie główny wpływ ma na to dostęp do najlepszej opieki zdrowotnej oraz wysoka świadomość dotycząca sposobów dbania o swoje zdrowie i kondycję. Panowie w naszej stolicy dożywają średnio 74 lat, panie natomiast ponad 81 lat.

Statystyki dotyczące całego województwa Mazowieckiego są nieco gorsze: mężczyźni żyją tam średnio 71,8 lat, kobiety natomiast 80,4 lata. Lepiej wypadają jednak i tak jedynie województwa podkarpackie i małopolskie, gdzie panowie żyją odpowiednio 73,2 oraz 73,1 lat, a panie ponad 81 lat.

Spada również umieralność — najwyższa obecnie jest w województwie łódzkim: na 100 tys. mieszkańców umiera 1125 osób. Najniższa na Mazowszu, tutaj na 100 tysięcy osób umiera 925 — 975 mieszkańców.

Jak wskazują lekarze, paradoksalnie wraz ze wzrostem długości życia — rośnie również znacznie ryzyko poważnych chorób cywilizacyjnych. Dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii:

Paradoksalnie im dłużej żyjemy, tym mamy większe szanse na nowotwór. Komórki się starzeją, organizm traci odporność. Szczególnie w ostatnich latach dynamicznie zwiększa się liczba nowych zachorowań na raka jelita grubego, czerniaka złośliwego czy raka prostaty. To wynik m.in. otyłości, nadmiernego opalania się czy palenia papierosów.

Nadal nie zmienia się to, że dłużej żyją mieszkańcy duzych miast, niż osoby z małych miasteczek i wsi. Kobiety również w dalszym ciągu przeżywają mężczyzn - średnio o niemal 9 lat. To ostatnie jednak może się zmienić już w ciągu dwóch pokoleń: mężczyźni coraz bardziej dbają o swoje zdrowie, a ich praca nie jest już zazwyczaj taka ciężka, jak jeszcze 15 lat temu. Powoli więc, ale wyraźnie, długość życia panów ulega wydłużeniu.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

źródło: GUS

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych