Chcesz zajść w ciążę? Naucz się relaksować!

Zdjęcie autorstwa sapphire_penguin / CC BY

Mówi się, że im bardziej kobieta chce zajść w ciążę, tym mniejsze ma na to szanse. Okazuje się, że to powiedzenie ma bardzo rzetelne, naukowe podstawy: chodzi o stres. W przypadku wielomiesięcznych starań, zazwyczaj o stres związany z ciągłymi próbami i niepowodzeniami.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie sugerują, że bardzo pomocna może być… terapia relaksacyjna.

Badanie przeprowadzone przez zespół dr Cecilii Pyper objęło 274 kobiety w wieku 18 — 40 lat. Wszystkie planowały zajść w ciążę w sposób naturalny. Sprawdzono u nich poziom dwóch związków, wydzielanych właśnie w sytuacjach stresowych:

  • enzymu alfa-amylazy, której stężenie rośnie zależnie od poziomu adrenaliny,
  • hormonu kortyzolu, który reguluje reakcję organizmu na stres.

Analiza wykazała, że największe problemy z zajściem w ciążę miały te kobiety, u których stwierdzono najwyższe stężenia alfa-amylazy w ślinie. Ich szansa na dziecko była aż o 12% mniejsza niż pań mających niższy jej poziom.

Zdaniem autorki badań, wyniki pozwalają pierwszy raz w sposób naukowy stwierdzić, że istnieje silny związek pomiędzy poziomem stresu w życiu kobiety, a jej szansami na szybkie powiększenie rodziny. Oznacza to, że pary, które od dłuższego już czasu próbują zostać rodzicami, powinny spróbować metod relaksacji. Podwyższy to znacznie ich szanse.

źródło: PAP

Ginekolog: Kraków Warszawa Poznań Wrocław Gdańsk

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba