Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie?

Zdjęcie autorstwa cezjaw / CC BY

Złośliwość losu często sprawia, że choroba czy wypadek przydarza nam się akurat wtedy, kiedy gabinety lekarskie są już pozamykane. Gdzie można wówczas znaleźć lekarza — i uzyskać pomoc?

Wszystko zależy rzecz jasna od tego, co nam się stało. Inaczej musimy szukać, jeżeli nagle rozbolał nas ząb, a w zupełnie innym miejscu uzyskamy pomoc, jeśli mamy zatrucie pokarmowe czy bardzo wysoką gorączkę.

Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ)

W przypadku nieobecności wybranego lekarza w jego zastępstwie pacjenta musi przyjąć inny specjalista o równorzędnych kwalifikacjach. Pacjent ubezpieczony w NFZ może liczyć na opiekę medyczną w przychodni od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00. Co poza tymi godzinami?

W nocy oraz w dni ustawowo wolne od pracy, każdy pacjent może skorzystać z usług medycznych w przychodni wskazanej przez wybranego przez siebie lekarza rodzinnego. Informacja o tym, gdzie szukać pomocy w godzinach nocnych i święta, powinna znajdować się w każdej przychodni POZ, w miejscu widocznym nawet po zamknięciu placówki, czyli na zewnątrz budynku.

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR)

Udzielają pomocy medycznej osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, przywożonym przez zespoły ratownictwa medycznego lub zgłaszającym się osobiście na oddział. W części przypadków pacjent po uzyskaniu pomocy w SOR może wrócić do domu; pozostali chorzy po wstępnej diagnostyce i leczeniu są kierowani do oddziałów szpitalnych lub przekazywani do innych placówek specjalistycznych.

Szpitalny oddział ratunkowy jest przeznaczony dla pacjentów wymagających pomocy w stanie nagłym i nie zastępuje lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Lekarz kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub nagłego, poważnego zagrożenia zdrowia.

Ponieważ SOR reaguje w stanach nagłych i zagrażających żyiu lub zdrowiu, pacjent może zgłosić się bez skierowania oraz że nie obowiązuje rejonizacja według miejsca zamieszkania ani zdarzenia.

Pogotowie Ratunkowe

Wezwanie zespołu ratownictwa medycznego powinno mieć miejsce wyłącznie w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia lub stanach nagłych mogących prowadzić do istotnego uszczerbku zdrowia. Do takich przypadków należą np. utrata przytomności, drgawki, nasilona duszność, masywny krwotok, porażenie prądem, nagły, ostry ból, zaburzenia rytmu serca, rozległa rana, będąca efektem urazu.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Numer, pod którym wezwiemy zawsze pogotowie, to 999 lub 112.

Należy pamiętać, że nieuzasadnione wezwanie pogotowia może wyrządzić dużą krzywdę komuś, kto rzeczywiście go potrzebuje. Dlatego NIE MOŻNA korzystać z tej formy pomocy celem uzyskania konsultacji specjalistycznej, recepty na stale przyjmowane leki, skierowania do lekarza specjalisty bądź sanatorium, zwolnienia lekarskiego, itp.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów?