Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA

Gdzie są granice antykoncepcji, po przekroczeniu których o unikaniu posiadania potomstwa nie można już powiedzieć "zapobieganie"? Wszyscy znamy kwestię antykoncepcji awaryjnej, już obecnie wzbudzającej wiele kontrowersji. Teraz pojawi się ich znacznie więcej.

Pod koniec roku w aptekach USA pojawi się pigułka "po", zabezpieczająca przed ciążą do 5 dni po stosunku — czyli w zasadzie mogąca działać jeszcze w czasie okołoimplantacyjnym…

Wprowadzenie tej pigułki na rynek wzbudzało przez długi czas słuszne wątpliwości, zarówno etyczne, jak i medyczne. Pigułka hormonalna działająca nawet pięć dni po niezabezpieczonym stosunku musi bowiem zawierać taką dawkę środków aktywnych, aby przezwyciężyć uruchomione już w tym momencie naturalne procesy w organizmie kobiety.

Federalna Administracja ds. Żywności i Leków przeprowadziła badania na 1700 losowo wytypowanych kobietach:

  • pierwsza grupa pań przyjęła nową tabletkę o nazwie Ella
  • druga grupa zastosowała dostępną obecnie antykoncepcję awaryjną o nazwie Plan B

Analiza wykazała, że które dostały pigułkę Ella miały 1,8% prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, natomiast te zażywające Plan B — 2,6% prawdopodobieństwo. Skuteczność nowej pigułki jest więc zdecydowanie wyższa.

FDA stwierdziła również, że Ella charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania porównywalnym w zasadzie do obecnie legalnie sprzedawanych na rynku środków antykoncepcji awaryjnej. Dlatego zdecydowano się wydać pozwolenie na jej wprowadzenie do aptek — pod warunkiem jednak bardzo szczegółowego sprawdzania powodów przepisania środka oraz wieku kobiety, która ma go zastosować.

Pozostaje jeszcze kwestia etyczna, której FDA nie pomoże już rozwiązać.

źródło: Nauka

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba