Lato jeszcze trwa - zadbajmy o oczy
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temu
Większość z nas pamięta o tym, żeby w czasie upałów używać kremów z silnymi filtrami, nie przesiadywać na słońcu, pić dużo więcej wody niż normalnie. Często jednak zapominamy o tym, że nasze oczy również potrzebują ochrony.
Okuliści przypominają, że ostre słońce jest męczące dla wzroku — a w niektórych przypadkach może powodować problemy z widzeniem. Co należy więc robić w słoneczne dni?
Konsekwencje narażenia wzroku na podrażnienie słoneczne mogą być bardzo poważne. Kiedy nie chronimy oczu, ryzykujemy między innymi:
Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?
- większą podatność na infekcje oczu;
- podrażnienie i choroby narządu wzroku;
- przyspieszenie starzenia się tkanek;
- zwiększone ryzyko zaćmy i wiążącej się z nią często ślepoty.
Szkodliwe dla oczu jest zwłaszcza promieniowanie UV, głównie UVB. Pierwszym objawem "przedawkowania" jest zwykle zapalenie spojówek — zwłaszcza po wakacyjnych wyjazdach, do gabinetów zgłasza się większa liczba pacjentów z tym problemem. Najczęściej konieczne jest leczenie.
Jak możemy chronić swoje oczy latem?
Oczywiście warto zawsze pamiętać, żeby nie patrzeć na bardzo nasłonecznione, odbijające promienie powierzchnie i starać się nie przebywać na pełnym słońcu. Podstawą ochrony wzroku są jednak dobrze dobrane okulary przeciwsłoneczne.
Nie wystarczy, że szkła będą przyciemniane — a takie okulary przeważnie kupujemy. Istotne jest, żeby wybrany model posiadał filtr UV, a takie okulary są dostępne głównie w salonach optycznych. Te, które możemy kupić przy plaży czy też na deptakach miejscowości wypoczynkowych nie chronią wzroku wystarczająco dobrze.
Sam kształt i fason okularów powinien być taki, aby promienie słoneczne nie oświetlały naszych oczu z boku czy też ponad szkłami. Jeśli tak się dzieje, to nawet najlepszy filtr UV niewiele nam pomoże.
Możemy wspomagać się także odpowiednią dietą
Jedząc regularnie brokuły, szpinak, sałatę, a także czerwone owoce i warzywa, dostarczamy swojemu organizmowi luteiny oraz zeaksantyny. Wspomagają one barwnik siatkówki oka, dzięki czemu nabiera ono naturalnej odporności na szkodliwe elementy światła słonecznego.
źródło: Rynek Zdrowia
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze