Nowatorska metoda walki z zakażeniami HIV

Brak lekarstwa na AIDS jest jednym z największych problemów współczesnej medycyny. Szczególnie odczuwalnym zwłaszcza w krajach rozwijających się. Dlatego tak istotna jest profilaktyka i poszukiwanie nowych, skutecznych sposobów unikania kolejnych zakażeń HIV.

W Hiszpanii trwają obecnie prace nad zupełnie nową metodą ochrony komórek przez HIV. Naukowcy chcą doprowadzić do usztywnienia błon komórkowych i uniemożliwienia ataku wirusa.

Błona komórkowa oraz błona wirusa HIV mają podobną budowę. Kiedy się stykają, następuje fuzja - powstaje otwór, przez który przedostaje się wirus. Przyczepia się on następnie do receptora komórki i zaczyna rozprzestrzeniać.

Na tym właśnie etapie ma interweniować nowa generacja leków.

Hiszpańscy biolodzy planują zastosować zupełnie nowatorską metodę zapobiegania fuzji: usztywnienie błon, powodujące w praktyce brak możliwości połączenia. Prowadzący prace nad regulacją płynności błon komórkowych dr Goñi tłumaczy:

Ta metoda może doprowadzić do opracowania nowego farmaceutyku, który spowoduje, że błony będą sztywniejsze, co utrudni przeniknięcie wirusa AIDS. W miejsce elastyczności błony powstaje swoistego rodzaju zbroja, która powoduje, że komórka jest nieprzenikalna.

Dopracowanie metody pozwolić może nie tylko na zagrodzenie wirusom dostępu do systemu immunologicznego, ale także na opracowanie leków, które w początkowych stadiach choroby byłyby w stanie ją zwalczyć.

źródło: www.cell.com/chemistry-biology/

Zobacz również: Seks w dziwnych miejscach

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Seks:

Pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn już blisko! Koniec implantów piersi - przeszczepy tłuszczu coraz popularniejsze Popularne leki wywołują zaburzenia erekcji Ciąża po trzydziestce zależna od grupy krwi? Zycie społeczne w łonie matki Współczesny poród nie jest już traktowany jak choroba Farmacja wygrała spór - pigułka "5 dni po" wejdzie na rynek USA Rywalizacja o kobiety skraca życie mężczyzn