Kęs słodyczy łagodzi agresję

Masz skłonność do agresywnych zachowań w sytuacjach stresowych? Zjedz kilka kostek czekolady albo pączka. Okazuje się, że ta prosta czynność drastycznie ogranicza agresję u osób, które mają do niej wyraźne skłonności. Ważne jest jednak, żeby ta słodka przekąska zawierała glukozę.

Australijscy naukowcy wykazali bowiem, że to właśnie poziom glukozy we krwi reguluje impulsywne reakcje na prowokację. Konkretnie zaś — im jej więcej, tym bardziej opanowani jesteśmy w takich sytuacjach.

Badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney oraz z Uniwersytetu Queensland w Brisbane przeprowadzili ciekawy eksperyment z udziałem studentów. Celem było zbadanie wpływu glukozy na poziom agresji.

W pierwszej części 80 osób, u których wcześniej wstępnie oceniono naturalny poziom agresji, podzielono na dwie grupy. Połowa dostała do picia lemoniadę osłodzoną glukozą, a połowa - ten sam napój, ale z dodatkiem słodziku. Następnie wszyscy byli prowokowani do agresji przez fikcyjnego uczestnika eksperymentu.

Każdy z nich mógł zrewanżować się "napastnikowi" poprzez zaaplikowanie mu nieprzyjemnego dźwięku. Natężenie agresji danego uczestnika sprawdzano, mierząc długość tego dźwięku oraz jego głośność. Okazało się, że ci studenci, u których wcześniej stwierdzono wysoki poziom agresji, okazywali jej znacznie mniej po wypiciu lemoniady z glukozą.

W drugim eksperymencie wzięło udział 170 studentów, z których również, jak poprzednio, jedna grupa otrzymała napój z glukozą, a druga napój ze słodzikiem. Z tym jednak, że nie wszyscy byli następnie prowokowani do agresji, a jedynie część z nich.

Okazało się, że glukoza może dzialać na dwa sposoby:

  • u osób z naturalnie wysokim poziomem agresji — łagodzić impulsywne zachowania w odpowiedzi na prowokację;
  • u tych samych osób nie poddanych prowokacji — nasilać agresję.

Badacze sądzą, że taki wynik jest efektem poprawy zdolności kontrolowania działań i zachowań po podaniu glukozy.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

źródło: PAP

Psycholog: Wrocław Poznań Gdańsk Warszawa Kraków

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Zła wiadomość dla miłośników surowych kiełków Nowatorski zabieg neurologiczny przeprowadzono w Bydgoszczy Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią WHO: telefony komórkowe mogą wywoływać raka