Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań
EWELINA CZARCZYŃSKA • dawno temuLekarze alarmują: niemal 1/3 pacjentów przyjmuje niezgodne z zaleceniami specjalistów dawki leków, lub nawet nie przyjmuje ich wcale. Wiele osób zmienia też przepisany środek na zamiennik, czasem co miesiąc na inny - nie informując o tym nawet lekarza prowadzącego.
Takie postępowanie jest niebezpieczne zwłaszcza, kiedy dotyczy osób przewlekle chorych. Ignorowanie zaleceń wiąże się nie tylko z brakiem skutecznego leczenia — równie często pojawiać się mogą poważne skutki uboczne.
Temat obniżania skuteczności leczenia poprzez samodzielne modyfikowanie przez pacjentów zalecanych dawek leków, poruszony został podczas konferencji "Sztuka zażywania leków", organizowanej w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny".
Według przedstawionego tam raportu dotyczącego zażywania środków farmakologicznych, sytuacja w naszym kraju przedstawia się naprawdę niedobrze:
- 46% pacjentów przestaje brać leki, kiedy ich samopoczucie się poprawia
- 42% chorych modyfikuje dawki z powodu poprawy samopoczucia
- 14% pacjentów częściowo zmienia dawki leków
- 11% okresowo pomija przepisane dawki
- 4% często pomija przyjmowanie leków
- 6% pacjentów zażywa leki tylko wówczas, gdy występują objawy choroby
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Biorąc pod uwagę te statystyki, ciężko dziwić się nadal niskiej skuteczności terapii chorób przewlekłych.
Problemem jak się jednak okazuje są także zamienniki leków.
Około 14% pacjentów przerywających terapię robi to z powodu braku dostępu do leku — często dlatego, że nie stać ich na wykupienie recepty. Logicznym wyborem wydaje się tańszy zamiennik danego środka, powinien jednak zawsze być konsultowany z lekarzem prowadzącym.
Jak podkreślano na konferencji — tańsze zamienniki leków, nawet gdy zawierają taką samą dawkę tego leku, mogą powodować komplikacje, bo w ich skład wchodzą inne substancje pomocnicze. Dlatego każdą zmianę trzeba koniecznie skonsultować, tak, aby uniknąć skutków ubocznych.
Ważne jest kiedy przyjmuje się lek, a nawet czym go popija
Uczestnicy konferencji zwracali też uwagę na to, że leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza, systematycznie, o odpowiedniej porze dnia, we właściwym odstępie od posiłku ponieważ decyduje to o skuteczności terapii.
Efektywność leczenia może również zostać zaburzona, jeżeli chory pije alkohol lub pali papierosy. Jednak nawet niektóre pokarmy mogą zmieniać skuteczność leku — na przykład brokuły, brukselka czy awokado hamują działanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Problemy może powodować też zwykła herbata, mleko, preparaty magnezu, błonnik, dieta owocowa, pokarmy bogate w tłuszcze czy zawierające wapń i magnez wody mineralne.
Leki najlepiej jest więc popijać zwykłą, przegotowaną i ostudzoną wodą z kranu. O wszystkich przyjmowanych suplementach oraz o sposobie odżywiania powinno się powiedzieć swojemu lekarzowi.
Źródło: Nauka w Polsce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze