Zwykłe wzdęcie - czy nowotwór? Lepiej niech sprawdzi lekarz!

Kiedy mamy uczucie "pełnego brzucha", wzdęcia, zgagę, najczęściej nie wpada nam nawet do głowy, żeby iść z tym do lekarza. Nawet, jeśli dolegliwości nawracają lub trwają od dłuższego czasu. Łykamy środek dostępny bez recepty — i zapominamy, aż do następnego razu.

Tymczasem te niewinne wydawałoby się dolegliwości, mogą być symptomem czegoś znacznie poważniejszego. Ginekolodzy ostrzegają, że tak właśnie często wyglądają pierwsze objawy… nowotworów jajnika.

Rak jajnika nie daje charakterystycznych objawów — dlatego jego wykrywalność w pierwszych stadiach jest nadal niewielka. Najczęściej guzy odkrywane są przy okazji innych operacji, np. torbieli; jest to jednak zwykle III lub IV stadium, kiedy są już przerzuty do jamy otrzewnej.

"Zwykłego" wzdęcia niemal nikt nie kojarzy z nowotworem. Jak mówił jednak PAP specjalista ginekologii onkologicznej, dr Mirosław Dudziak:

Kobiety cierpiące na długotrwałe dolegliwości, np. mające uczucie pełności w brzuchu, powinny skonsultować się z lekarzem, a nie brać dość nachalnie reklamowane środki. Nie ma takiego prostego postępowania: jak mam długotrwałe wzdęcia, to zażyję jeden z reklamowanych specyfików i będzie fantastycznie.

Najczęściej to właśnie z powodu bagatelizowania objawów, kojarzonych jedynie z niestrawnością i nieodpowiednim trybem życia, wczesna wykrywalność raka jajnika jest tak niska. Przysłowiowe "połknięcie pigułki", w tym przypadku jednego z reklamowanych środków, może uśpić naszą czujność — przypadłości będą bowiem szybko ustępować, nie skłaniając nas do zasięgnięcia opinii ginekologa.

źródło: Nauka w Polsce

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych