Tłuszcz i cukier będą oznaczone kolorami na opakowaniach

Nadwaga i otyłość staje się coraz większym problemem wśród najmłodszych. Szacuje się, że w polskich szkołach otyłych jest nawet 11% uczniów — jest to zwykle efekt nieprawidłowych nawyków żywieniowych w połączeniu z niezbyt zdrowym trybem życia. Podobny problem występuje zresztą w całej Europie.

Parlament Europejski postanowił w związku z tym wprowadzić kilka zmian w przepisach dotyczących oznaczania produktów spożywczych. Nacisk będzie też położony na edukację, zwłaszcza rodziców.

Kolorowe oznaczenia tłuszczu i cukrów

Na opakowaniach słodyczy zawierających ponad 10 g cukru lub 4 g tłuszczu na 100 g produktu, znajdziemy niedługo wyraźne, kolorowe oznaczenia:

  • czerwień — wysoka zawartość cukru i tłuszczu
  • pomarańcz — średnia zawartość
  • zieleń — niska zawartość

Specjaliści są zdania, że o ile dzieci zapewne nie zwrócą na to uwagi — o tyle jednak będzie to pewna wskazówka dla ich rodziców. A to zazwyczaj oni przecież dokonują zakupu kolejnej paczki chipsów czy batonika.

Ograniczenia w reklamie

Zmiany mają również dotyczyć samego reklamowania słodyczy. Zakazane będzie kojarzenie wysokokalorycznych przekąsek z "pozytywnym przesłaniem" - propagowanie niezdrowych nawyków żywieniowych, dyskredytowanie racjonalnego odżywiania i aktywności fizycznej.

Ograniczenia dotyczyć będą spotów skierowanych do dzieci poniżej 12 roku życia, te bowiem nie potrafią jeszcze krytycznie oceniać przekazu reklamowego. Mniej będzie ich w stacjach TV kierowanych do dzieci, a całkowicie zniknąć mają ze szkół podstawowych.

Najważniejsza jest jednak edukacja

Lekarze i specjaliści żywienia zwracają jednak uwagę na to, że żadne przepisy czy ograniczenia nic w praktyce nie dadzą, jeśli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń. Najważniejsza jest edukacja, zarówno dzieci jak i dorosłych.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

źródło: Rynek Zdrowia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Polska:

Bierzesz stale leki? Zabezpiecz sobie ich ilość przed wyjazdem Tomograf jest zajęty, bo diagnozują trądzik Mały chłopiec zmienia nasze nastawienie do przeszczepów? Do lekarza w niedzielę... tylko gdzie? Pacjenci sami modyfikują dawki leków - i tworzą ryzyko powikłań Wyleczyć raka... salmonellą?